Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-03-22T14:46:42+01:00
Bać się jak diabeł święconej wody - bardzo się bać: Przysięgam, że nigdy nie siądę za kierownicą - boję się samochodów jak diabeł święconej wody.

• Motyw diabła uciekającego przed święconą wodą jest częsty w literaturze podejmującej problem odwiecznej walki dobra ze złem, często spotkać go można również w wierzeniach i podaniach ludowych.

diabeł coś ogonem nakrył - czegoś nie można znaleźć: Szukał pan Hilary swoich okularów, szukał i nie mógł znaleźć. Już zaczął podejrzewać, że je diabeł ogonem nakrył...

posłać kogoś do diabła - wyrzucić kogoś, pozbyć się kogoś w niewyszukany sposób: Wydzwaniał do mnie chyba trzydzieści razy dziennie! W końcu mój ojciec nie wytrzymał i posłał go do diabła.

diabeł w kogoś wstąpił (wstępuje) - ktoś zaczyna zachowywać się gwałtownie, najczęściej pod wpływem silnych emocji (złość, radość): No proszę, kiedy wasi rodzice byli z nami, zachowywaliście się jak ludzie, ale ledwo wyjechali, to w was diabeł wstąpił! Jesteście gorsi od szarańczy!

gdzie diabeł mówi dobranoc - miejscowość oddalona od innych, leżąca na uboczu: Ku zaskoczeniu wszystkich znajomych rzucił pracę, wyjechał z miasta i zaszył się w jakiejś wiosce, gdzie diabeł mówi dobranoc.

adwokat diabła,
do diabła!,
do stu diabłów!,
u diabła,
iść do diabła;
2 5 2
2010-03-22T14:47:37+01:00
Już ci podaję :
-do stu diabłów
-do diabła
-u diabła
-iśc do diabła
-diabełek
-adwokad diabła
-ach ten diabeł !
1 2 1