Odpowiedzi

2009-10-28T07:32:47+01:00
Jak bezpiecznie korzystać z urządzeń?

Większość sprzętów i urządzeń wykorzystywanych w firmach i gospodarstwach domowych zasilanych jest energią elektryczną.
Nowoczesne urządzenia zazwyczaj wyposażone są w stosowne systemy przeciwporażeniowe, dzięki czemu zapewniają bezpieczeństwo użytkowania. Przy wykorzystaniu urządzeń należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach:

*
Przed kupieniem nowego urządzenia zasilanego prądem elektrycznym sprawdź, czy Twoja
domowa lub firmowa instalacja jest przystosowana do jego podłączenia.
*
Nie naprawiaj samodzielnie sprzętu elektronicznego, nawet jeśli Ci się wydaje, że „trochę się na tym znasz”.
*
Zanim wymienisz żarówkę, koniecznie odłącz dopływ prądu.
*
Większość nowoczesnych urządzeń tj.: lodówki, pralki, piece akumulacyjne, bojlery, kuchenki elektryczne, żelazka wymaga zastosowania instalacji uziemiającej.
*
Nie dotykaj uszkodzonych kabli i wtyczek. W takich sytuacjach najpierw wyłącz bezpieczniki.
*
Nie naprawiaj uszkodzonych przewodów elektrycznych taśmą izolacyjną, samoprzylepną lub plastrami. Koniecznie je wymień.
*
Nie dotykaj mokrymi rękami urządzeń zasilanych prądem.
*
W łazience gromadzi się dużo pary wodnej, co sprzyja przewodnictwu elektrycznemu. Kąpiąc się w wannie, nigdy nie używaj równocześnie suszarki do włosów, lokówek oraz innych podręcznych, domowych urządzeń elektrycznych.
*
Nie odchodź od włączonego żelazka, nie okręcaj go sznurem, gdy jest jeszcze gorące – to może uszkodzić izolację przewodu zasilającego.
*
Nie wyciągaj wtyczki z gniazdka, ciągnąc za sznur. Wyciągaj ją, przytrzymując jedną ręką obudowę gniazdka, a drugą ciągnąc wtyczkę.
*
Pamiętaj, że ciekawość i fantazja dzieci nie znają granic, dlatego warto przewidzieć wszystkie potencjalne zagrożenia i przeciwdziałać im. Wpajanie od najmłodszych lat zasad bezpieczeństwa przy obchodzeniu się z prądem minimalizuje ryzyko wypadku, dlatego jak najwcześniej naucz tych zasad swoje dziecko. Jeśli masz małe dzieci, urządzenia elektryczne trzymaj poza ich zasięgiem, a na gniazdka koniecznie załóż zatyczki zabezpieczające. Można je kupić w każdym sklepie ze sprzętem elektrycznym.
7 3 7
2009-10-28T08:03:55+01:00
Wraz z rozwojem cywilizacji i technologii w życiu codziennym wykorzystuje się coraz więcej urządzeń elektrycznych, towarzyszą one nam od narodzin aż do śmierci. Ułatwiają życie, pracę, prowadzenie domu, hobby.
Urządzenia elektryczne zasilane są energią - wbrew pozorom energia elektryczna jest bezpieczna, a zwłaszcza wtedy, gdy wie się jak ją użytkować i jak korzystać ze sprzętów nią zasilanych. Prąd elektryczny to uporządkowany ruch ładunków elektrycznych.
Należy pamiętać i uczyć dzieci już od najmłodszych lat, że urządzenia tego typu wykorzystuje się tylko w zakresie określonym przez instrukcję obsługi. Nie należy wypróbowywać działania danego urządzenia w osiągnięciu celu, do którego to narzędzie nie zostało przeznaczone.
Niewłaściwe obchodzenie się z prądem i urządzeniami elektrycznymi może doprowadzić do:
- porażenia
- pożaru
- wybuchu
Określono zasady właściwego korzystania z urządzeń elektrycznych, zasady te brzmią następująco:
- nie wyciągaj wtyczki z gniazdka ciągnąc za sznur
- nie naprawiaj przewodów elektrycznych taśmą izolacyjną, plastrem lub taśmą klejącą, wymień je na nowe
- nie dotykaj mokrymi rękami urządzeń elektrycznych
- nie korzystaj z urządzeń elektrycznych w wannie lub pod prysznicem
- przed naprawą sprzętu elektrycznego odłącz go od prądu
- jeśli nie masz kwalifikacji, to nie naprawiaj urządzeń elektrycznych
- stosuj zawsze gniazdka z bolcem
- nie zostawiaj załączonych bez nadzoru takich urządzeń, jak suszarka, żelazko, piecyk elektryczny
- podczas burzy odłączaj urządzenia elektryczne
- nie używaj zawilgoconego lub zalanego sprzętu elektrycznego
Każde z urządzeń elektrycznych posiada obszerną instrukcję dla użytkownika zawierającą informacje na temat tego, do jakiej częstotliwości prądu można podłączyć dane urządzenie, co jakich celów użytkować je, czego przestrzegać i unikać. Instrukcja powinna zawierać także informacje na temat sposobu czyszczenia i konserwowania sprzętu.
dla bezpieczeństwa własnego, domowników i możliwości dłuższego korzystania ze sprawnego sprzętu elektrycznego, każdy użytkownik powinien zapoznać się z zasadami obsługi danego sprzętu - pozwoli to na uniknięcie porażenia elektrycznego, wywołania spięcia instalacji.

4 2 4