Odpowiedzi

2009-10-28T10:06:50+01:00
Budowa długopisu nie jest skomplikowana. Wewnątrz obudowy znajduje się rurka wypełniona tuszem, zakończona obsadką, wewnątrz której umiejscowiona jest kulka mająca średnicę około 1 mm. W trakcie pisania kulka obracając się rozprowadza równomiernie tusz na kartce.
Swobodne obracanie kulki umożliwia gniazdo, w którym jest ona osadzona, zapobiega ono również jej wypadaniu. Niewielka przestrzeń pomiędzy kulką a gniazdem umożliwia wypływanie tuszu, jednak jest na tyle małe że siły kapilarne utrzymują tusz w środku gdy długopisu nie używamy.
4 3 4
2009-10-28T10:09:48+01:00
Długopis składa sie z
obudowu
rurki wypełnionej tłuszem zakończonej obsatka
w obsatce znajduje sie 1mm kulka która podczas pisania obraca sie rozprowadzając równmiernie tłusz po kartce papieru
Kulka jest osadzona w gnieździe, które umożliwia jej swobodne obracanie, natomiast zapobiega jej wypadaniu. Pomiędzy kulką a gniazdem znajduje się niewielka przestrzeń, przez którą wypływa tusz. Przestrzeń ta jest na tyle mała, że jeśli długopis nie jest używany, to siły kapilarne utrzymują tusz w środku. Takie same rozwiązania techniczne użyte są również w innych urządzeniach – np. w obudowie antyperspirantów "w kulce"
3 2 3
2009-10-28T10:18:22+01:00
Długopis wynalazł w 1938 roku László Bíró - pochodzący z Węgier artysta i dziennikarz.
Budowa długopisu: Wewnątrz obudowy znajduje się rurka wypełniona tuszem, zakończona obsadką, wewnątrz której umiejscowiona jest kulka mająca średnicę około 1 mm. W trakcie pisania kulka obracając się rozprowadza równomiernie tusz na kartce. Swobodne obracanie kulki umożliwia gniazdo, w którym jest ona osadzona, zapobiega ono również jej wypadaniu. Niewielka przestrzeń pomiędzy kulką a gniazdem umożliwia wypływanie tuszu, jednak jest na tyle małe że siły kapilarne utrzymują tusz w środku gdy długopisu nie używamy.
3 1 3