Odpowiedzi

2010-03-22T15:24:40+01:00
Do czego się zobowiązaliśmy: do zmniejszenia głodu i ubóstwa, do umożliwienia edukacji dzieciom, do rozwoju równego dostępu do zdrowia, do walki z chorobą AIDS, do ochrony środowiska i w reszcie do budowania partnerstwa między narodami na rzecz rozwoju. Co z tego uczyniliśmy tym najbiedniejszym? Nie w naszym kraju. W tych 146 krajach biedniejszych od naszego.

Mimo ogromnych obszarów biedy w Polsce, mogę z pewnością powiedzieć, że my mamy w naszym kraju gwarancję nietykalności naszych podstawowych praw i że nam osobiście nie grozi upokarzające życie w slumsach, śmierć z głodu czy z braku wody. Ale czy każdy człowiek na ziemi może powiedzieć o sobie to samo?

Przypominam dobrze znane fakty: co 4 sekundy ktoś na naszej ziemi umiera z głodu (czyli ponad 20.000 osób dziennie), co 1 minutę z powodu braku odpowiedniej opieki umiera jedna kobieta w ciąży (czyli 1440 kobiet dziennie), dzisiaj umrze kolejne 6 tys. dzieci z powodu braku dostępu do pitnej wody, a według danych Światowej Organizacji Zdrowia około 1,1 miliarda ludzi nie ma dostępu do wody pitnej. 20 proc. mieszkańców naszego globu żyje za mniej niż 1 dolara dziennie. Co piąte dziecko na świecie nie chodzi do szkoły, a 11 mln dzieci umiera rocznie na uleczalne choroby. Takich strasznych liczb można by podać więcej. Wiele krajów jest dewastowanych przez wojny i czystki etniczne, w innych krajach ludzie cierpią z powodu systemów totalitarnych.