Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-28T10:44:07+01:00
Aktywność fizyczna jest to dowolna forma ruchu ciała lub jego części, spowodowana przez mięśnie szkieletowe, przy którym wydatek energii przekracza wartość energii spoczynkowej.

Aktywność fizyczna jest niezbędnym elementem zdrowego stylu życia. Na różne sposoby poprawia stan naszego zdrowia, a także samopoczucia(w naszym organizmie wytwarzane są endorfiny – neuroprzekaźniki (zwane „hormonem szczęścia”), które wprowadzają w stan euforii i stymulują pozytywną energię), przyspiesza metabolizm, prowadzi do lepszego wykorzystywania kalorii, to natomiast pomaga w utrzymaniu stałej, właściwej masy ciała. Wysiłek fizyczny jest również znakomitą metodą na przeciwdziałanie stresom. Aktywność ruchowa człowieka wpływa na wszystkie sfery rozwoju i funkcjonowania organizmu. W sferze biologicznej kształtuje zdrowego, sprawnego i odpornego na negatywne wpływy środowiska człowieka. Bez względu na wiek uprawiającego ją ma pozytywny wpływ na szereg właściwości fizjologicznych, odpornościowych, adaptacyjnych, procesy metaboliczne i hormonalne. Pozytywny wpływ aktywności ruchowej człowieka na jego zdrowie jest wszechstronny.

Dotyczy on takich układów jak:
- mięśniowego (przyrost mięśni, polepszenie ich ukrwienia)
- krwionośnego (wzrost erytrocytów i hemoglobiny, wzrasta poziom pojemności tlenowej krwi)
- sercowo - naczyniowego (zwolnienie tętna w spoczynku, zmniejsza ciśnienie skurczowe krwi, powstaje zdolność przystosowania organizmu do wysiłku)
- oddechowego (zwiększa się pojemność życiowa płuc, zwiększa się głębokość oddechu)

Jednak mimo, że znaczenie ruchu dla zdrowia znane jest od dawna to mało, która osoba decyduje się na systematyczną aktywność fizyczną. "W zdrowym ciele - zdrowy duch" to stare i mądre powiedzenie nie zawsze "znane" współczesnemu człowiekowi.
6 4 6
2009-10-28T10:47:14+01:00
Aktywność fizyczna
W codzinnym pośpiechu przy szykowaniu sie do pracy, szkoły itd. zapominamy wtedy jak ważne w naszym zyciu jest odpowiedni tryb zycia. systematyczne uprawianie sportu dodają życiowej energii oraz pomaga spalić nadmiar tkanki tłuszczowej.

Dlaczego jest niezbędna? Ponieważ gdybysmy tylko leniuchowali to by nie było odpowiednie dla naszego organizmu. Nasz organizm potrzebuje troche ruchu żebyśmy potem byli wypoczęci w dobrej kondycji, w dobrym nastroju. ALE DO TEGO POTRZEBNA JEST JESZCZE DIETA NIE MOWIE ZE OD RAZU GŁODÓWKA ALE BEZ FAST FOOD CODZINNNIE TO NP: sałatke warzywną lub danie rybne.
5 3 5
2009-10-28T11:48:28+01:00
Aktywność fizyczna to dowolna forma ruchu ciała lub jego części, spowodowana przez mięśnie szkieletowe, przy którym wydatek energii przekracza wartość energii spoczynkowej. Możemy wyróżnić kilka motywów aktywności fizycznej:
motyw utylitarny-czyli praca regeneracja siły;
motyw estetyczny-ćwiczenia dla poprawy wyglądu;
motyw zdrowotny-poprawa stanu zdrowia;
motyw agonistyczny-czyli rywalizacja sportowa;
motyw hedonistyczny-pewne doznania psychiczne związane ze sportem(np. czerpać przyjemność ze sportu).
Niski poziom aktywności fizycznej uznawany jest za istotny czynnik zwiększający umieralność ogólną z powodu chorób układu krążenia i nowotworów.
Do niedawna za jedną z głównych przyczyn zapadalności i przebiegu chorób uważano jakość i ilość spożywanych posiłków. Znacznie mniejszą uwagę przywiązywano do aktywności fizycznej. Obecnie to nastawienie uległo gruntownym zmianom. Aktywność fizyczna została uznana za nieodzowny element łączący się z prawidłowym żywieniem.
Okazuje się, że regularna aktywność fizyczna korzystnie wpływa na organizm, funkcjonowanie umysłu i jednocześnie zmniejsza ryzyko zapadalności na choroby przewlekłe.
Aktywność fizyczna jest niezbędnym warunkiem pozwalającym człowiekowi żyć w zdrowiu.
Najczęściej człowiek łączy kilka z motywów do aktywności, porusza się podążając do pracy, potem uprawia sport by rozładować emocje i stres lub poprawić swój wygląd. Tylko w ten sposób może spalić energię, która powstaje z rozkładu dostarczanych cząstek pokarmowych. Brak ruchu powoduje magazynowanie energii i odkładanie się tłuszczu, co prowadzi do rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych.
Brak ruchu (czyli aktywności) powoduje, że spada ogólna sprawność organizmu, mięśnie przestają być wytrzymałe, zmniejsza się wydolność płuc i serca.
Główne korzyści wynikające z uprawiania sportu i regularnej aktywności fizycznej to:
· Zmniejszenie ryzyka otyłości
· Zmniejszenie ryzyka chorób serca
· Obniżenie profilu lipidowego, w tym cholesterolu
· Zmniejszone ryzyko zachorowania na raka
· Zapobieganie rozwojowi nadciśnienia tętniczego
· Wzmocnienie mięśni i kości
· Zdrowie umysłowe i lepsze samopoczucie
Podsumowując - aktywność jest niezbędnym warunkiem do osiągnięcia jak najlepszej wydolności organizmu a także bardzo dobrym sposobem na uwolnienie nagromadzonej energii
5 3 5