Odpowiedzi

2012-07-03T21:43:02+02:00

Ta odpowiedź została oznaczona jako zweryfikowana

×
Zweryfikowane odpowiedzi zostały sprawdzone przez ekspertów, dlatego mamy pewność, że są prawidłowe i bezbłędne. Od dawna na zadane.pl znajdziesz tysiące poprawnych odpowiedzi, które zostały sprawdzone przez moderatorów (najbardziej zaufanych członków naszej społeczności).

Uwielbiam słuchać koncertów fortepianowych F. Chopina, ponieważ epoka, w której żył kompozytor jest mi też szczególnie bliska ze względu na jej charakterystyczne cechy. 

I Koncert e-moll, op. 11

I część – Allegro maestoso, ujęta w formę allegra sonatowego, rozpoczyna się energicznym wstępem. Pierwszy temat koncertu jest bardzo liryczny, natomiast drugi, jeszcze bardziej marzycielski, odznacza się wzmożeniem napięcia emocjonalnego. Naturalność, prostota i piękno zawarte w części I, są również cechami pozostałych części koncertu. Zarówno regularna trzyczęściowość Romanzy - Larghetto (część II), jak i kończące koncert Rondo – Vivace (część III) o rytmach krakowiaka, budzą podziw dla zmysłu konstrukcyjnego F. Chopina. Temat pierwszy, odgrywający rolę refrenu w rondzie i temat drugi występują w tej części zgodnie z najbardziej klasyczną logika ronda sonatowego.

Utwór ten bardzo mi sie podoba, ponieważ w całym koncercie w partiach fortepianu króluje  błyskotliwość, wirtuozeria, różnorodność i popisowość ornamentalnych figur fortepianowych połączona z delikatnością fortepianowej kantyleny. Uważam, że muzyka Chopina, wyrażona bez pomocy programu poetyckiego, który był charakterystyczny dla doby romantyzmu, potrafi wywołać u słuchacza najwyższe subiektywne uczucia i emocje.

 

Pozdrawiam.

1 5 1