Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-03-22T15:50:08+01:00
Urodził się w 1838 r w Krakowie. Trudno jest podać dokładną datę urodzin, ponieważ znane są aż trzy: 24 czerwca, 28 lipca, 30 lipca. Encyklopedie i słowniki podają najczęściej 24 czerwca i taka też data jest umieszczona na tablicy pamiątkowej w pokoju, w którym urodził się Matejko.

Ojciec malarza, Franciszek Matejko pochodził z Czech. Był muzykiem i utrzymywał się z udzielania lekcji muzyki. Matką malarza była Joanna Karolina z rodziny Rozbergów. Rodzina Matejków była liczna, Jan miał 6 żyjącego rodzeństwa, troje zmarło we wczesnym dzieciństwie.

Jan od najmłodszych lat bardzo lubił rysować, niestety miał kłopoty z nauką w szkole. Systematyczną naukę rozpoczął w 1848 r w Gimnazjum Św. Anny, wcześniej uczył się w domu pod kierunkiem starszych braci. Naukę w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie Matejko rozpoczął w 1852 r. Uczył się pod kierunkiem prof. Stattlena i prof. Łuszczkiewicza. Był bardzo pilnym uczniem - systematycznie uczestniczył, w zajęciach, bardzo dużo pracował też w domu, nie wyłączając świąt, ferii i wakacji. Zamiłowanie do rysunku łączył z pasją historyka, czytał stare kroniki, przerysowywał ilustracje z encyklopedii, bardzo często rysował też z natury - budynki, mury, starą broń. Rysunki te wklejał do albumu, który nazwał "Skarbczykiem" . W 1858 r otrzymał stypendium rządowe i wyjechał na dalsze studia do Monachium. W 1860r przebywa kilka miesięcy w Wiedniu, także na studiach malarskich.