1.Wyjaśnij w czym zawarta jest i jaką pełni rolę malanina...

2.Omów elenenty budowy skóry oraz pełnione przez nią funkcję...

Czekam na szybką odpowiedź..............????????
Pomocy prosze pomóżxie mi to jest na jutro...A jak nie będe miała to dostane pałe...Dlatego prosze was o pomoc....!!!!!!!!!

2

Odpowiedzi

2010-03-22T16:12:47+01:00
Nie mAlanina jak napisałaś tylko mElanina- jest to barwnik, który nadaje skórze barwę- im ciemniejsza skóra tym jest go więcej.

Skóra składa się ze skóry właściwej oraz naskórka pokrytego włosami.
1 1 1
2010-03-22T16:25:41+01:00
1.Melanina znajduje się w warstwie rozrodczej . Melanina nadaje barwę włosom i skórze . Chroni głębsze warstwy skóry przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych zawartych w świetle słonecznym .
2. Naskórek jest zewnętrzną warstwą skóry zbudowaną z 5 warstw nabłonka płaskiego . warstwa powierzchniowa naskórka (rogowa) składa się ze zrogowaciałych płaskich komórek które ulegaja złuszczaniu . Warstwa rogowa ma duże znaczenie dla ochrony przed działaniem bodźców mechanicznych i czynników chemicznych . Najgłebiej połozona jest warstwa rozrodcza . wytwarza ona nowe partie komórek .Skóra właściwa to środkowa , najgrubsza warstwa skóry . Zbudowana jest z włokiem tkanki łacznej która zapewnia skórze odpornośc na ucisk i rozciąganie . jest bogato unaczyniona oraz unerwiona . W skorze właściwej są osadzone wytwory nabłonkowe naskórka tj. włowy gruczoły potowe i łojowe. Znajdują sie tu także ciałka zmysłowe .Tkanka podskórna jest najgłebiej połozona warstwa skóry . Zbudowana z tkanki łacznej jest elastyczna i odporna na urazy mechaniczne . łaczy skóre właściwą z koscmi i mięśniami .
Znajdują sie tu skupienia komórek tłuszczowych .
Częsc włosa lezaca w skórze nazywa się korzeniem włosa a czesc lezaca ponad powierzchnią skory trzonem włosa
1 2 1