Odpowiedzi

2009-10-28T14:17:21+01:00
1. Niemcy mieli w krótkim czasie zwyciężyc Francje a potem przerzucic sily na front wschodni i pokonac Rosje(plan Schlieffena)
Armia niemiecka straciła szanse na realizacje tego planu przegrawszy decydującą bitwę nad Marna.
na froncie zach wrogie armie walczyly w rozbudowanych okopach i bunkrach
2. Wojna pozycyjna-wojna, w której obie strony zajmuja silnie umocnione linie obronne i starają się z nich nawzajem wyprzec
3 2 3
Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-28T14:34:45+01:00
1. Dwoje wrogów : Pierwsi to Trójporozumienie, inaczej Ententa, czyli Rosja, Wielka Brytania i Francja, a drudzy Trójprzymierze, czyli Niemcy, Austro-Węgry i Włochy. Pierwszym etapem było wejście Niemców na Francję, czyli bitwa pod Marną, we wrześniu w 1914 roku. Wojska enenty zatrzymały jednak Niemców. Zaczęła się wojna pozycyjna, trawała przez 4 lata. W lutym 1916 roku Niemcy zaatakowali znów na Francję, a dokładniej na miasto Verdun [Werdę], gdzie dowodził Philippe Petain. Została zatrzymana ta bitwa, ponieważ Brytyjczycy i Francusi zaczęli kontrofensywę nad rzęką Sommą. Po raz pierwszy użyto czołgów. Walki zamieniły się w woję pozycyjną, zginęło po obu stronach łącznie milion żołnierzy. W styczniu 1917 prezydent Stanów Zjedoczonych Thomas Woodrow Wilson zaproponował zawarcie pokoju bez zwyciężonych i przegranych. Niemcy nie zaakceptowały tej propozycji. Niemcy zaczęli atakować flotę Stanów Zjednoczonych, więc skłoniło to USA do wypowiedzenia wojny 6 kwietnia 1917 roku. W lutym tego samego roku wybuchła rewolucja w Rosji, a w listopadzie bolszewicy osiągnęli władzę. Wiosną 1918r. po zawarciu pokoju brzeskiego z Rosją, Niemcy przerzucili wojska na zachód. Niemcy zaczęli walczyć z flotą angielską na morzu, efektem tego był bunt marynarzy w Kilonii. Niemcy prosili o zawieszenie broni. 11 listopada 1918r. w lasku Compiegne [Kompień] pod Paryżem podpisano rokowania pokojowe.
2. W tej wojnie obie strony zajmują silnie umocnione linie obronne i strają się z nich nawzajem wyprzeć. Budowane są schrony i okopy, otoczone drutem kolczastym.

Mam nadzieję, że odrobinę pomogłam. :)
3 4 3