Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-22T16:29:11+01:00
Jak zapewne każdy z nas wie napoje gazowane są bardzo niezdrowe. Mimo tego często po nie sięgamy nie zdawając sobie nawet sprawy z tego jak narażamy nasz organizm.
Prowadzenie zdrowego stylu życia wyklucza spożywanie (poza wodą) napojów gazowanych, także tych dietetycznych, i wód smakowych. Prowadzone przez wiele lat badania udowodniły, że działanie napojów gazowanych na organizm człowieka jest jednoznacznie negatywne. W roku 2006 ludzkość wypiła ponad 190 miliardów litrów bezalkoholowych napojów gazowanych. Jest to ilość, której ustępują soki naturalne i mleko. Według danych ACNielsen Polsce od grudnia 2006 r. do stycznia 2007 r. sprzedaż napojów gazowanych wzrosła o ponad 23%, a soków, nektarów i napojów niegazowanych o 17% w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. Przeciętny Polak w ciągu roku spożywa 65 litrów napojów gazowanych oraz 21 litrów soków owocowych.
Napoje gazowane są mieszanką składającą się głównie z wody, dwutlenku węgla oraz dziesiątków naturalnych i sztucznych dodatków spożywczych, takich jak substancje smakowe, słodzące i konserwujące. Przeciętna puszka (0,33 ml) napoju gazowanego zawiera 150 kcal oraz 38 g dodanych środków słodzących. Substancje te prowadzą do próchnicy zębów. Natomiast kwaśne substancje zawarte w napojach powodują uszkadzania szkliwa zębów, co zostało udowodnione przez brytyjskich naukowców i opublikowane w The British Dental Journal. Według Petera Rock z Birmigham University napoje gazowane to główny czynnik uszkadzający szkliwo wśród nastolatków. Wystarczy raz dziennie pić napoje gazowane, aby ryzyko uszkodzeń szkliwa znacznie wzrosło. Cztery do pięciu szklanek dziennie podnosi szanse 12-latka na uszkodzenie szkliwa o 252%. Większa ich ilość potęguje ryzyko o 513%. Woda i mleko natomiast obniżają ryzyko uszkodzenia szkliwa.
Reasumując, większość dodawanych do napojów gazowanych substancji jest opatrzona etykietą odradza się częste spożycie, jednak tak naprawdę te substancje powinny zostać wycofane z akceptowanych przez Ministerstwo Zdrowia dodatków spożywczych. Niestety względy ekonomiczne są widocznie istotniejsze od zdrowia. Alternatywnie do napojów gazowanych polecam wodę bądź herbatę. Więcej na ten temat w ciekawnikach pt. Woda to życie oraz Herbaciany cykl - dobrodziejstwa krzewu herbacianego. Myślę, że moje wypracowanie da wam do myślenia w sprawie napoi gazowanych.


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Bardzo proszę, liczę na "NAJ" :-)
1 5 1