Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-22T16:54:02+01:00
W pierwszej czesci sredniowiecza mieszczanie byli osadzani w miastach i musieli odrabiac panszczyzne podbnie jak chlopi - bylo nia okreslona ilosc towaru przez nich wytworzonego.
Po pewnym czasie zaczeli zdobywac niezaleznosc w ramach tego wlasnie slawnego hasla "powietrze czyni wolnym", ale raczej zgodnie z jego brzmieniem byli wolni i podlegali prawu miasta tylko na jego terytorium. Po za granicami mieszcanim i chlop mogl byc zabity przez szlachcica (rycerza) bez wiekszych konsekwencji prawnych, wyjawszy oplate dla jego opiekuna (czyli pana miasta, do ktorego nieboszczyk nalezal, wladz miasta lub pana chlopa)
Chlopi nie posiadali ziemi, ale byli do niej przywiazani (ziemia "posiadala" ich), mogli byc z nia przekazani, sprzedani (pozne sredniowiecze), lub z niej wyrzuceni, co czasem wielcy magnaci czynili.
Mieszcznie z czasem chyba zaczeli posiadac ziemie tj. terytorium miasta, wychodzac jednoczesnie z pod opieki pana, wiazalo sie to z budowa murow i posiadaniem garnizonu na przyklad, bo jak wiadomno bez sily i potegi nieczego sie nie wskora.

"Wolnymi obywatelami mieszczanie byli o tyle, że podlegali ustawodastwu rady miejskiej i jej musieli płacić podatki, nie byli zaś na ogół zależni od pana, tak jak to było w przypadku chłopów. Inną sprawą jest, że panowało w średniowieczu powszechne przekonanie, że powietrze miejskie czyni wolnym." Rotar

Podlegali radzie ale rada podlegala i placila czesc tych podatkow Panu feudalnemu, ktory to miasto zalozyl dla swych potrzeb (osada przyzamkowa lub przyklasztorna) - dopoki oczywiscie i po bardzo dlugim czasie (setki lat) miasto nie zbudowalo murow i nie wyszlo z pod wladzy tego Pana. (jak Gdansk u nas).


ad.2Mieszczanie trudnili się głównie rzemiosłem i handlem . W otoczonym murami obronnymi mieście centralne miejsce zajmował rynek , gdzie znajdował się ratusz ( gdzie zasiadał burmistrz z rajcami i odbywały się sądy) oraz ramy kupców z różnymi towarami : z mięsem zwane jatkami i sukiennice.
AD1
Chłopi, włościanie – warstwa społeczna zamieszkująca tereny wiejskie, dominująca w społeczeństwach przedprzemysłowych, zajmująca się produkcją rolną. Chłopów charakteryzuje odrębność warunków życia, obyczajów i tradycji, wynikająca z powiązania miejsca pracy z gospodarstwem domowym oraz uzależnienie procesu produkcji od warunków naturalnych. W przedindustrialnym społeczeństwie chłopi dzielili się na gospodarzy, zagrodników i komorników.

musieli oddawac panszczyzne,
39 2 39
2010-03-22T16:55:58+01:00
Chłopi była to najniższa warstwa feudalna. Mieszkali na wsi, pracowali na roli odrabiali pańszczyznę. Byli niewykształceni, w wielu państwach przywiązani do ziemi.
Mieszczanie byli to kupcy, rzemieślnicy, kramarze itp. mieszkali w mieście. Byli stanem wolnym, choć nie mieli zbyt dużo praw i przywilejów
37 4 37