Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-25T13:35:29+01:00
Ulokowanie elektrowni cieplnych zależy od rozmieszczenia oraz rodzaju surowców, ukształtowania terenu, rynku zbytu oraz odległości od zbiorników wodnych. Pokrótce spróbuje to wytłumaczyć poniżej.

Węgiel brunatny jest wydobywany i przewożony do elektrowni w pobliżu złóż wydobycia np. elektrownia w Koninie, Turów, Bełchatów. Przyczyną ulokowania elektrowni w pobliżu złoża węgla brunatnego jest fakt, że węgiel brunatny bardzo szybko i łatwo ulega zniszczeniu. Bardzo szybko przyswaja on wilgoć i powstaje z niego maź. ie nadaje się wtedy do spalenia (traci wartość kaloryczną).

Węgiel kamienny ma odmienne właściwości. Można go przewozić na duże odległości. Najczęściej elektrownie zasilane węglem kamiennym powstają tam, gdzie jest zapotrzebowanie na energię elektryczną, pobliża wielkich miast bądź też skupisk miast ( Górny Śląsk- elektrownia w Jaworznie, Trzebini; ok. Warszawy- elektr. w Warszawie; Wrocław- elektr. Siechnice; Szczecin- elektrownia na dolnej Odrze, Nowe Czarnowo).

Elektrownie Wodne- Ulokowane są najczęściej na rzekach (Tama pod Włocławkiem na Wiśle, zapora na Solinie. Elektrownia wodna w Żarnowcu pracuje na zasadzie różnicy wysokości pokładów wodnych. Woda z górnych powierzchni spływa przez co napędza turbiny i powstaje w ten sposób energia. Następnie woda jest wpompowywana ponownie na górę. Przez to więcej energii jest produkowane niż jest tracone na wpompowanie jej do góry.

Podsumowując. Ulokowanie elektrowni zależy od 3 czynników:
-Zalegających bogactw naturalnych (węgiel kamienny, brunatny)
- odległości od zbiorników wodnych, rzek (elektrownia wodna na Solinie)
-rynku zbytu (w pobliżu dużych miast albo skupiska miast- Warszawa, Górny Śląsk)


Elektrownie cieplne- jest to 90% naszej produkcji
Elektrownie wodne jest to ok 5%

Pozdrawiam.
2 3 2