Odpowiedzi

2010-03-22T17:51:29+01:00
Paschał oznacza życie Pana Jezusa, a szczególnie jest symbolem Jego Zmartwychstania.
Baranek jest symbolem Jezusa Zmartwychstałego, ale także pokory i łagodności, a przede wszystkim symbolizuje ofiarę miłości.
Jajka, pisanki oznaczają nowe życie jakie spotkało Jezusa Chrystusa oraz o jakim każdy z nas marzy.
Chleb jak każdy z nas wie jest darem Boga dla ludzi więc nie może go zabraknąć w koszyczku Wielkanocnym.
Woda zaś oznacza łaskę Jezusa Chrystusa, że był on dla nas bardzo łaskawy dźwigając krzyż z naszymi grzechami.
Sól jest symbolem świeżości,młodości i wiary, która się nie psuje, ale chroni inne ciała od zepsucia, zachowując ich tożsamość i świeżość.
Ogień wzbudza w nas radość, wskazuje kierunek; sprawia, że rozpoznajemy właściwą drogę i czujemy się bezpieczni.
11 3 11
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-22T18:00:31+01:00
Ogień-chrześcijanie przyjmują go jako znak Jezusa Chrystusa-światłości która rozprasza wszelki mrok,ciemność.

Paschał-kiedy zapalimy go kurczy się ale daje nam światło. tak samo Chrystus cierpiał za nas aby w końcu przez swoje Zmartwychwstanie nas zbawić.paschał ma 5 czerwonych kulek które symbolizują jego pięć ran: 2 na nogach. 2 na rękach i przebity bok Chrystusowy.

Baranek- pierwszą rzeczą którą pomyślimy spoglądając na baranka jest jego niewinność, nieskazitelność, łagodność i potulność. baranek był często składany jako ofiara Bogu. także Paschalny Baranek(którym był Jezus Chrystus) umarł nie za swoje grzechy lecz grzechy każdego z nas. był ofiarą miłości Ojca do ludzi.

Sól-według starożytnych przekazów sól chroni przed zepsuciem, obdarza potrawy odpowiednim smakiem. Zapraszając Jezusa do swego życia, nadajemy naszym uczynkom, postępowaniom nowe znaczenie. odradzamy się i nabieramy nowej świeżości. Przyjęcie Zmartwychwstałego Jezusa oznacza 'porzucenie dawnego człowieka, podlegającego zepsuciu' (Ef 4, 22b)

Jajko-jak każdy z nas wie z jajka wykluwa się nowe życie. chrześcijanie przez wszystkie sakramenty(począwszy od chrztu świętego) rodzimy się na nowo jako dzieci Boże. Wykluwamy się z "ciasnych skorupek grzechu" i rozwijamy skrzydła jak najszlachetniejsze ptaki.

Chleb- nie spada on z nieba jak deszcz czy słup ognia. każdy musi sobie na niego zapracować. powstaje z połączenia darów ziemi, stworzonych przez Boga i wielkiego wysiłku człowieka. chleb jednoczy wszystkich ludzi świata, ponieważ każdy go potrzebuje aby przeżyć. Chrystus jest dla nas Chlebem żywym ponieważ daje nam siebie do spożycia za darmo.

Woda-używana np.przy chrzcie jak i święceniu pokarmu w Wielką Sobotę symbolizuje nam studnię bez dna, którą jest sam Jezus Chrystus.
13 4 13