Odpowiedzi

2009-10-28T15:53:03+01:00
Przesłona", jest to mechaniczna część aparatu, a właściwie obiektywu, składająca się z nachodzących na siebie, wyprofilowanych blaszek. Celem tego mechanizmu jest regulacja ilości światła przechodzącej przez obiektyw i padającej na element światłoczuły (matrycę - aparaty cyfrowe / film - analogowe). Jest to jeden z elementów decydujących o naświetleniu zdjęcia. Zwykle przysłona oznaczana jest jako f (wartość) – na przykład f2,8 lub jako sama wartość. Im owa wartość jest wyższa, tym przysłona przepuszcza mniej światła do obiektywu. Przeważnie występujące wartości przysłony to np.: 1,4 - 1,8 - 2,8 - 3,5 - 4 - 5,6 - 8 - 11 - 16 - 22 - 32. Im niższa jest dolna wartość przysłony tym obiektyw jest jaśniejszy. Oczywiście dobrze jest, gdy mamy szeroki wybór wartości przysłony.
Przysłona poza regulacją stopnia naświetlenia zdjęcia wpływa także na tak zwane "GO" - Głębia ostrości. Jest to obszar na zdjęciu, w którym wszystkie elementy są ostre. Im większą ustawimy przysłonę tym większą uzyskamy głębię ostrości, ale również zatrzymamy więcej światła, więc musimy to zrekompensować dłuższym czasem naświetlania lub większą czułością ISO. Duża głębia ostrości przydatna jest przy robieniu zdjęć krajobrazów lub oddalonych obiektów. Wtedy powinniśmy używać dużej przysłony. Natomiast przy zdjęciach typu portret itp., kiedy to zależy nam na uwidocznieniu pierwszego planu, powinniśmy używać niskiej przysłony, co zmniejsza GO i sprawia, że pierwszy plan jest ostry, a tło jest lekko rozmyte.
2009-10-28T15:54:21+01:00
Obiektyw można porównać do oka ludzkiego , musi on poprawnie rozpoznawać kolory i ksztalty ale potrzebuje do tego swiatla. Przesłona pełni w obiektywie role źrenicy która ma za zadanie regulować ile światła ma paść na kliszę, lub matrycę aparatu.
Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-28T15:57:12+01:00
Obiektyw służy do rzutowania obrazów widzianych obiektów na matówkę, błonę fotograficzną albo na matrycę CCD albo CMOS ;] .

Przysłona-Jest to częśc obiektywu, za jej pomocą można zmieniać ilość światła przechodzącego przez soczewki obiektywu, i wpływać na głębie ostrości .
3 2 3