Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-22T18:43:23+01:00
1. zalety przez wiatr:mogą zpylic wiele roślin w szybkim czasie(nasiona)
wady: brak różnorodności, Umożliwia rozprzestrzenianie się grzybów i roślin na duże odległości, nawet setek kilometrów. najczęściej na stepach w górach(stoki)
przez owady: zalety większa różnorodność roślin jako że owady skaczą z kwiatka na kwiatek, najpiękniejsze kwiaty należa do owadopylnych jako ich kolor i zapach ma do siebie przywodzic owady.
wady: niektóre rośliny mogą byc nie zapylone poniewaz owad mógł do nich nie dotrzeć
2.1.Tropikalne i wilgotne lasy lisciaste (Kongo, Amazonia) są jednym z podstawowych źródeł tlenu. Rosną tam drzewa wykorzystywane np do wyrobu mebli (heban).
2.Wykorzystywane są jako surowiec energetyczny, budulcowy, , źródło pokarmu.
3. Bardzo dużo roślin okrytonasiennych ma zastosowanie w medycynie (melisa, mięta, anyż itd)
4.Rośliny okrytonasienne wykorzystywane są też jako elementy dekoracyjne.

Rośliny okrytonasienne są powszechne w naszym otoczeniu. Drzewa, krzewy, pnącza i rośliny zielne wpływają one na nasze życie na wiele różnych sposobów. W warunkach naturalnych stanowią początkowe ogniwo w łańcuchu życia, chronią glebę przed erozją i dostarczają wartościowego surowca drzewnego. Wiele gatunków służy jako gatunki ozdobne, bariera przeciw wiatrom albo ochrona przed słońcem. Rośliny okrytonasienne są źródłem pokarmu, który zjadamy - bezpośrednim, na przykład ziarna zbóż, owoce i warzywa, lub pośrednim - dzięki któremu mamy mleko, jaja i mięso. Dostarczają również lekarstw (kora niektórych okrytozalążkowych zawiera substancje o działaniu identycznym jak kwas askorbinowy (główny składnik aspiryny), przypraw, olejów oraz innych produktów.

dwuliścienne- oczarowe- większość wchodzi w skład naszych lasów, buduje je
różowe-pokarm- jeżyna marchew koper wiśnie śliwy równiez jasnotowe- ziemniaki pomidory mięta melisa bazylia
jednoliścienne arekowe tworza lasy tropikalne "płuca naszej planety".
Mam nadzieje że się przyda:)
85 4 85