Zapoznaj się z poniższym fragmentami z pracy "Propozycja dla przyszłości - społeczeństwo konserwacyjne" K. Valaskalisa, P.S. Sindela, I. Fitzpatricka-Martina. Następnie przedstaw swoją opinię na postawione pytania.

"Zasoby są to dobra, które [...] mają zdolność zaspokojenia ludzkich potrzeb lub pragnień [...] Oszczędzanie zasobów może dokonywać się na dwa sposoby, poprzez mniejsze zużycie oraz recyklizację. [...] W obu przypadkach realizowany jest deklarowany cel, to znaczy przedłużenie czasu użytecznego trwania zasobów. [...] W idealnym społeczeństwie konserwacji większość ludzi powinna oszczędzać zasoby. [...] w głębszym sensie społeczeństwo konserwacyjne to społeczeństwo, którego organizacja umożliwia przywiązanie dużej wagi do następujących celów: ograniczenie marnotrawstwa w procesie przetwarzania przemysłowego, osiągnięcia większej harmonii z natura, podejmowanie decyzji z uwzględnieniem głębszej perspektywy czasowej."

A. Wyraź swoją opinię na temat: selektywnego gromadzenia odpadów. tj rozdzielenia ich i gromadzenia w odrębnych pojemnikach.

B. Określ.które surowce powinno sie odzyskiwać i jak należałoby je dalej przetwarzać.

C. Podaj sposoby oszczędzania i ograniczania zużycia energii elektrycznej w mieszkaniu.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-24T01:02:14+01:00
A. Chyba każdy się ze mną zgodzi bo uważam, że selektywne gromadzenie odpadów jest pomysłem doskonałym. Argumentów nie trzeba szukać daleko. Chyba każdy z nas wie, że oszczędzając chociażby pieniądze jest w stanie odłożyć sporą sumę, a potem zrealizować np. zakup czegoś na co w danym momencie nie było go stać. Z odpadami jest tak, że przetwarzając je, oszczędzamy materiał zużywany do produkcji. Może sobie nie zdajemy z tego sprawy, ale wpływamy kojąco na środowisko gdyż przetworzony odpad jest dalej w obiegu, oszczędzamy surowiec, a nawet ratujemy drzewa wycinane do produkcji papieru. Rozdzielanie odpadów ułatwia odzyskiwanie surowca. Kiedy wyrzucając śmieci, oddzielnie wyrzucamy papier, metale i szkło to wspieramy środowisko. Proszę sobie wyobrazić, że dziś, na pstryknięcie palcami, każdy człowiek zmienia swoje nawyki i zaczyna sortować odpady. Skutków chyba nie muszę wymieniać.

B. aluminium - zużyte puszki można przerobić chociażby na nowe puszki
makulatura - papier (np. zeszyty)
szkło - butelki, wyroby ze szkła
plastik - bieżniki do opon
żywność - energia

C. Ogrzewanie - temperatura nie powinna wynosić powyżej 20 stopni, w nocy 5. Grzejniki nie powinny być zasłonięte np. firanami. Wymiana starego systemu ogrzewania także pozwala oszczędzić energię. Koszt zwraca się po 2-3 latach.

Oświetlenie - Podstawowe działanie, to wymiana tradycyjnych żarówek na żarówki energooszczędne. Można także rozplanować rozmieszczenie lamp tak aby świeciły dokładnie tam gdzie tego potrzebujemy. Pamiętajmy też o gaszeniu światła przed wyjściem.

Sprzęt AGD - Jeżeli planujemy zakup nowego sprzętu AGD zwróćmy uwagę na to aby był to sprzęt energooszczędny.
4 4 4