Odpowiedz:
1) Napisz jak możemy podzielic morza i określ co nazywamy morzem.
2) Wyjaśnij dlaczego woda morska ma słony smak i od czego zależy zasolenie.
3)Wytłumacz przyczynę powstawania przypływów i odpływów oraz prądów morskich.

1

Odpowiedzi

2009-10-28T17:29:49+01:00
Podział mórz:
* otwarte – mające szerokie połączenie z oceanem, np. Morze Arabskie, Morze Norweskie, Morze Północne
* przybrzeżne – oddzielone od oceanu przez wyspy lub półwyspy, np. Morze Karskie, Morze Japońskie, Morze Południowochińskie
* międzywyspowe – położone wyłącznie między wyspami lub ich archipelagami, np. Morze Irlandzkie, Morze Celebes, Morze Jawajskie
* międzykontynentalne – leżące między kontynentami, np. Morze Śródziemne, Morze Czerwone, Morze Karaibskie
* wewnątrzkontynentalne – leżące wewnątrz jednego kontynentu, np. Morze Bałtyckie, Morze Białe, Morze Azowskie.

Morze– część oceanu, mniej lub bardziej wyraźnie oddzielona od pozostałych jego części brzegami kontynentu, wyspami lub wzniesieniem dna. Ze względu na utrudnioną wymianę wód morza charakteryzują się indywidualnymi cechami. Zbiór tych cech nazywa się ustrojem hydrologicznym.
Ogólna powierzchnia mórz na Ziemi wynosi ok. 40 mln km² (co stanowi ok. 11% powierzchni oceanu światowego), ilość mórz na świecie wynosi 71 (nie licząc Morza Kaspijskiego i Morza Martwego, które są jeziorami słonymi).

Wody rzeczne niosą rózne sole mineralne do morza, ale trzeba uwzględnić źródło wody rzecznej.

W rzekach woda ma "pochodzenie" z opadów atmosferycznych, a przede wszystkim z deszczów. krople deszczu to teoretycznie czysta woda - bez innych związków chemicznych (pomijam tzw. kwaśne deszcze - efekt działalności przede wszystkim człowieka).

Płynąca przez długi czas woda ociera się o skały i wypłukuje z nich różne związki chemiczne.Dużą rozpuszczalność ma chlorek sodu - sól. Dlatego też jest go tak duzo w wodzie morskiej. Intensywne parowanie wody w zbiornikach zamkniętych (Morze Martwe) powoduje wzrost stężenia soli.

Zasolenie zależy od tego jak często jest wymieniana woda morska w akwenie, od ilości wpływającej wody słodkiej z rzek, od ilości parującej wody.
1 5 1