Odpowiedzi

2010-03-22T19:48:13+01:00
1) Należy przestrzegać zasad higieny osobistej, po kontakcie ze zwierzęciem myć ręce.
2) Przekonanie o tym, że posiadanie zwierzęcia nieuchronnie prowadzi do zarażenia jest błędne. Nie należy dopuścić do ryzyka połknięcia jaj/larw pasożytów, trzeba myć owoce i warzywa.
3) Nie należy pozwalać zwierzętom na załatwianie swoich potrzeb w miejscach nie przeznaczonych do tego – w piaskownicach, na skwerach. Właściciel zwierzaka powinien przestrzegać obowiązku sprzątania po swoim pupilu.
4) Place zabaw dla dzieci nie powinny być dostępne dla zwierząt, najlepiej gdyby były odgradzane.
5) Zwierzęta należy poddawać okresowym badaniom parazytologicznym.
6) Szczenięta i kocięta powinny być poddawane profilaktycznemu programowi odrobaczania. Pieski powinno się odrobaczać po ukończeniu 2 tygodnia życia, kotki w 6-7 tygodniu po urodzeniu. Kał po zabiegu odrobaczania powinien być jak najszybciej usunięty i unieszkodliwiony (zakopanie, utylizacja).
7) Bezwzględnie należy zapobiegać wystąpieniu pcheł lub jak najszybciej zwalczyć ich inwazję.
8) Przy wystąpieniu pcheł należy nie tylko stosować preparaty przeciwpchelne, ale również usunąć pasożyty ze środowiska przebywania zwierzęcia.
9) Należy chronić zwierzęta przed inwazją kleszczy.
10) Po wkłuciu kleszcza należy jak najszybciej usunąć go mechanicznie lub jeśli nie posiada się wiedzy i umiejętności na ten temat – zgłosić się po pomoc do lekarza. Usunięcie pasożyta przed upływem 24 godzin od wkłucia minimalizuje ryzyko zakażeniem chorobami odkleszczowymi (borelioza, wirusowe zapalenie mózgu, tularemia).
2010-03-22T19:54:56+01:00
Przestrzegać higieny po zabawie ze zwierzęciem
Unikać obcych zwierząt (agresywnych,tych które posiadają kleszcze )
Trzeba uważać na jedzenie by żądne ze zwierząt go nie dotknęło
Zwierzęta należy poddawać okresowym badaniom

sorka nic więcej nie przychodzi mi do głowy :/