Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-03-22T19:51:27+01:00
Małgorzata Musierowicz urodziła się i mieszka w Poznaniu. Jest znaną autorką książek dla młodzieży, które określa się mianem „Jeżycjady". „Kłamczucha" jest drugą pozycją z tego cyklu.
Akcja powieści rozgrywa się początkowo w Łebie, a później w Poznaniu w 1977 roku od maja do grudnia. Tematem utworu jest historia Anieli Kowolik, tytułowej Kłamczuchy, piętnastoletniej dziewczyny, zakochanej w Pawełku Nowackim i perypetie związane z tym stanem rzeczy.
A zaczęło się od spotkania nad morzem. Pawełek Nowacki spędza kilka tygodni w Łebie, ponieważ przeszedł zapalenie płuc i lekarze zalecili mu rekonwalescencję nad morzem. Nadchodzi dzień poprzedzający wyjazd chłopca do domu, do Poznania...W tym właśnie dniu spotyka Anielę, która zakochuje się w nim od pierwszego wejrzenia, sam także jest zainteresowany nowo poznaną dziewczyną. Niestety, ojciec Anieli nie pozwala jej spotkać się powtórnie z Pawłem. Nastolatka próbuje ucieczki przez okienko, ale ponieważ nie mieści się w jego gabarytach, musi z niej zrezygnować. Jest zrozpaczona. W końcu podejmuje decyzję o wyjeździe do Poznania.
Przez całe wakacje zakochana para pisze do siebie czułe listy, szczególnie Paweł zapewnia dziewczynę o swym uczuciu. Żeby być bliżej ukochanego. Aniela składa podanie o przyjęcie do Liceum Poligraficznego w Poznaniu. Podanie zostaje rozpatrzone pozytywnie i panna Kowalik zostaje przyjęta w poczet uczniów.
W sierpniu przyjeżdża na miejsce przeznaczenia, ale nie chce zamieszkać w internacie, ponieważ jest usytuowany zbyt daleko od miejsca zamieszkania Pawła. Wymyśliła więc, że zatrzyma się u swej dalekiej rodziny, w domu wuja Mamerta Kowalika, który sąsiaduje z domem Pawła. Krewni są bardzo zaskoczeni pojawieniem się Anieli, która kłamie na temat swej sytuacji rodzinnej. Duże rozczarowanie przynosi jej próba telefonicznego kontaktu z chłopcem, który ją nie poznaje. Ponieważ Aniela nie może mieszkać razem z rodziną wuja Mamerta, zwraca się do ciotki Lili z prośbą o wynajęcie pokoju. (ciotka jest właścicielką domu, w którym mieszkali Kowalikowie). Wprawdzie kompromituje się, udając znawczynię malarstwa, ale zyskuje przychylność starszej pani i wynajmuje pokój. Musi jednak podjąć pracę, aby opłacić czynsz.
Tymczasem Mamerciąta, Tomcio i Romcia, wyłudzały pieniądze od dzieci na podwórku. Tosia, żona Mamerta, pianistka z zawodu, jest zrozpaczona, bo jednym z dzieci okazała się córka jej wicedyrektor. Aniela postanawia załagodzić sprawę – udaje Franciszkę Wyrobek i bierze winę na siebie. Okazuje się, że trafia do domu Pawełka. Jest zaskoczona, ale ostatecznie podejmuje pracę u wicedyrektor jako gospodyni domowa.
Pewnego razu Aniela przechwytuje listy, które Paweł pisze do niej do Łeby, nie wiedząc, że tak naprawdę Franciszka to Aniela. Uczucie do Pawełka znowu odżywa.
Nadchodzi wrzesień. Aniela jest w złym nastroju, bo obawia się, że poligrafia jej nie zainteresuje. Poznaje Robrojka i siada z nim w pierwszej ławce. Z nikim innym z klasy nie nawiązuje kontaktu.
Nadal myśli jednak o Pawle i kombinuje jakby się z nim spotkać sam na sam. Dzwoni więc do Pawła i – informując go o swoim niespodziewanym przyjeździe do Poznania – umawia się z nim na randkę. Niestety, czekając na chłopaka w kawiarni, wylewa colę. Paweł wchodzi w momencie, gdy ona ściera podłogę i bierze ją za Franciszkę. Aniela jest załamana, wie, że Paweł odtąd zawsze będzie ją kojarzył z Franciszką. Postanawia jednak wytrwać w pracy w domu Nowackich do końca miesiąca.
Niedługo potem w domu państwa Nowackich pojawia się profesor Dmuchawiec. Wspólnie z uczniami przygotowuje przedstawienie „Hamleta". Aniela jest bardzo zainteresowana próbami – teatr to jej pasja. Profesor prosi, aby wyraziła swoje zdanie na temat próby i jest zdumiony wiedzą, jaką dysponuje dziewczyna oraz jej talentem aktorskim.
Nadszedł październik. Koleżanka z klasy Pawełka, Cesia, prosi Anielę, aby odstąpiła Danusi (była sympatia Pawła) rolę Ofelii, którą zaproponował jej profesor Dmuchawiec. Aniele początkowo odmawia, ale na próbie odważnie zrzeka się wymarzonej roli. Profesor jest zaskoczony i nieoczekiwanie powierza Kowalikównie rolę Hamleta.
W listopadzie w Liceum Poligraficznym pojawia się ogłoszenie o wyborach najmilszej dziewczyny. Aniela wie, że jest bez szans – w klasie oprócz Robrojka nikt jej nie lubi. Nic dziwnego – sprawia bowiem wrażenie zarozumiałej i niekoleżeńskiej. Jakież jest jej zdziwienie, gdy okazuje się, że w wyborach zdobyła aż trzy głosy. Jest szczęśliwa, bo była przekonana, że nikt jej nie lubi.
Podczas jednego ze spotkań w domu Pawełka Danusia odczytuje swoje wiersze. Okazuje się, że jednym z nich jest ten, który Paweł wysłał do Anieli jako swój własny. Dziewczyna jest wściekła – czuje się oszukana. W dodatku chłopiec przyznaje, że już od dawna wie, kim tak naprawę jest Franciszka Wyrobek.
Wkrótce potem Aniela, wychodząc na próbę, zostawiła Mamerciątka bez opieki. A one znikły. Ich rodzice są zrozpaczeni. Ostatecznie dzieci znajdują się w domu państwa Nowackich. Oczywiście Kowalikowie mają pretensje do Anieli o jej nieodpowiedzialne zachowanie. Ujawnione też zostają jej kłamstwa. Dziewczyna przyznaje się do winy i wybucha płaczem.
Nadal też jest zła na Pawła i prowokuje go, by zjadł dwadzieścia pączków. Chłopiec podejmuje wyzwanie. W efekcie cierpi na zatrucie pokarmowe, traci całe swe uczucie do Anieli i zyskuje przyjaźń Robrojka.
Zbliżają się święta Bożego Narodzenia oraz premiera „Hamleta". Przedstawienie w wykonaniu uczniów profesora Dmuchawca okazuje się sukcesem. Najwięcej braw zdobywa Aniela. Dziewczyna jest szczęśliwa, bo nareszcie pogodziła się z klasą i zyskała kilku przyjaciół.
2010-03-22T19:56:29+01:00
Aniela pewnego dnia poznała chłopca. Miał na imię Paweł. Pochodził z Poznania. Nastolatka zakochała się w nim i postanowiła się znalezć w pobliżu niego. Zdała egzamin do szkoły średniej i została przyjęta. Udała się do kuzyna swojego ojca chcąc tam zamieszkać. Ciotka Lila wynajęła jej pokój. Zamierzenie dziewczyny powiodło się. Nieoczekiwanie stała się świadkiem ponurego wydarzenia u państwa Kowalików. Postanowiła pomóc gospodyni i ustaliła plan działania. Ucharakteryzowała się na prowincjonalną dziewczynę. I udała się do domu wicedyrektor, biorąc całą winę na siebie. Spotkała tam Pawła, który nie poznał jej. Tam podjęła pracę pomocy domowej. Obserwowała ukochanego i skutkiem tych obserwacji stopniowo zmieniało się jej uczucie do sympatii. Czasami trudno było jej pogodzić pracę z nauką. Początkowo nie uczyła się, ale z czasem polubiła naukę. Jej pasją był teatr. Podczas jednej z prób w domu Pawła ujawniła swoje zainteresowania i jej powierzono rolę Hamleta. Po incydencie w kawiarni Paweł rozpoznał Anielę. Ojej historii dowiedzieli się również domownicy, lecz nikt jej nie potępił. Dzięki zrozumieniu i życzliwości Anieli było łatwiej żyć. Przyznała się do błędów, które wcześniej popełniła. Postanowiła się zmienić.

Mam nadzieję ze tyle wystarczy ;) Licze na naj