Podstawą ostrosłupa jest prostokąt o przekątnej równej 6 cm i kącie między przekątnymi równym 60 stopni. Krawędzie boczne ostrosłupa są równe i każda z nich ma dł. 5cm. Narysuj ten ostrosłup oraz dwie jego siatki. Proszę o wytłumaczenie jak rozwiązać to zadanie.

DAM NAJ!

1

Odpowiedzi

2010-03-22T21:20:11+01:00
Siatka 1: Najpierw narysujtrójąt równoboczny o boku 3cm(połowa przekontnej podstawy). Potem po zewnętrznych jego stronach narysuj 2 linie pod kątem 120stopni i zakończ je po 3cm .Potem połącz końce narysowanych przed chwilą linii i wyjdzie Ci drugi trójkąt rówoboczny. Połącz końce trójkątów i wyjdzie Ci dana w zadaniu podstawa. Na koniec od każdego z boków poprowadź trójkąt równoramienny o boku 5cm.
Siatka 2 : Podstawe zrób w powyższy sposób ,a żeby była inna siatka to najpierw zrób jedną ścianę boczną tak jak wyżej , potem zrób drugą wychodzącą z przeciwnego boku podstawy ,a do jednej z ścian bocznych ostrosłupa dorysuj 2 trójkąty równoramienne o jednym z równych boków wspólnym z bokiem ściany narysowanej jako pierwsza i trzecim bokiem równym prostopadłemu (na siatce) bokwi do boku o długosci 5cm na podstawie .
Rysunek możesz zrobić robiąc najpierw rysując jedną ścianę potem za nią rysując podstawę ,a na koniec połącz wierzchołki podstawy z górnym wierzchołkiem tego ostrosłupa . Wymiary do rysunku możesz wziąć z powyższych siatek .