Odpowiedzi

2010-03-22T20:48:03+01:00
Krzysztof Kamil Baczyński należał do pokolenia kolumbów, ponieważ tak, jak jego przedstawiciele urodził się około roku 1920 (dokładnie w 1921) i jego okres wchodzenia w dorosłość przypadł na lata II wojny światowej. To właśnie wojna była przeżyciem, które ukształtowało jego świadomość i tożsamość w największym stopniu.
K. K. Baczyński był to polski poeta czasu wojny, podchorąży, żołnierz Armii Krajowej, podharcmistrz Szarych Szeregów. Zginął w czasie powstania warszawskiego jako żołnierz batalionu "Parasol" Armii Krajowej.
1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-22T21:21:06+01:00
Krzysztof Kamil Baczyński tworzył w latach 30. były to lata Apokalipsy Spełnionej, czasy wojny nazywano czasami Apokalipsy Spełnionej. W tych latach dominowały nastroje katastroficzne i pesymistyczne. Odwoływano się do Nowego Testamentu a dokładniej do wizji Apokalipsy wg. św.Jana.

Kolumbowie- czy też Pokolenie Kolumbów, jest to Pokolenie Apokalipsy Spełnionej, mianem tym określa się pokolenie pisarzy, poetów oraz artystów urodzonych około 1918 roku, a więc tych których lata młodzieńcze przypadały na okres II Wojny Światowej, dzieciństwo i młodość spędzili w wolnej Polsce, wkraczali w dorosłe życie ze swoimi marzeniami, celami życiowymi, ideałami i wszystko to zakłóciła wojna. Rzeczywistość wojenna wymusiła na nich zbudowanie nowego kodeksu zachowań (żeby przeżyli)

do tego Pokolenia należał właśnie min Krzysztof Kamil Baczyński wraz z wieloma innymi artystami takimi jak Miron Białoszewski, Gustaw Herling-Grudziński, Wisława Szymborska, Andrzej Trzebiński,Józef Szczepański.

2 5 2