PILNE!!!!!POMÓŻCIE!!!!
FRYDERYK CHOPIN napiszcie jak nazywali się jego rodzice, jak nazywało się jego rodzeństwo, jak nazywała się jego pierwsza miłość, dlaczego nie mógł wrócić do polski i dlaczego wyjechał do Francji, podajcie jego trzy najwybitniejsze utwory i napiszcie wszystko co o nim wiecie!!

2

Odpowiedzi

2010-03-22T20:45:17+01:00
Rodzice :
Matka- Justyna z rodziny Krzyżanowskich,polka,
Ojciec-Mikołaj, z pochodzenia francuz.
Rodzeństwo:
Siostra Ludwika, (i niewiem czy jeszcze ktoś:l)
Pierwsza miłość:
Konstancja Gładkowska
Do Polski nie mógł wrócić, ponieważ nastąpił wybuch powstania listopadowego.


W marcu 1830 r. odbyło się pierwsze wykonanie Koncertu f-moll w saloniku państwa Chopinów. Po prezentacji tego dzieła kurier Warszawski napisał o kompozytorze :"Jest to Paganini fortepianowy". A po kolejnym koncercie, który odbył się w tym samym miesiącu w Teatrze Narodowym krytyk M.Mochnacki w Kurierze Polskim napisał : "Zaiste! Daleko rozgłosi swe imię, kto w młodych latach tak zaczyna".
W dniu 11.10.1830 r. Chopin dał swój ostatni koncert w Polsce, w Warszawie. Po nim Krajowy DziennikPowszechny pisze ":Ma wyjechać za granicę[...] Miejmy nadzieję, iż żadna obca stolica nie zatrzyma go na zawsze". Kilkanaście dni później Konstancja Gładkowska napisała w sztambuchu kompozytora:"Mogą cię obcy lepiej nagrodzić, ocenić, lecz od nas kochać mocniej na pewno nie mogą" [Fryderyk dodał później :"Mogą"].
Chopin podróżował wspólnie z przyjacielem Tytusem Woyciechowskim. Pierwszym etapem podróży było Drezno, potem austriacki Wiedeń. W Wiedniu przyjaciele dowiedzieli isę wybuchu powstania listopadowego w Polsce.
Chopin chciał wracać do kraju, ale Woyciechowski ptzekonał go, że nie powinien brać udziału w powstaniu. Uważał,że Fryderyk ma inne zadanie do spełnienia i powinien kontynuowac podróż. Dalsza podróż Chopina przebiegała samotnie gdyż przyjaciel wrócił do Warszawy. W liście do innego przyjaciela-J.Matuszyńskiego napisał:"wszystkie obiady, wieczory koncerta, tańce, których mam po uszy, nudzą mnie:tak mi tu smętno, głucho, ponuro[...]przeklinam chwilę wyjazdu".
Celem podróży był Paryż, do którego kompozytor przybył 11.11.1831r. Po drodze były jeszcze niemieckie miasta-salzburg, Monachium i Stuttgard. W Stuttgardzie dotarła do kompozytora wieść o upadku powstania listopadowego. Wiadomość ta wstrząsnęła młodym kompozytorem. W Stuttgardzie, według tradycji w jedną noc, 9.09.1831r, powstał genialny utwór: Etiuda c-moll op.10 nr 12, zwana Rewolucyjną.
W pierwszych latach pobytu w Paryżu Chopin dużokoncertował wykonując własne utwory. To właśnie wtedy na jednym z koncertów usłyszał go R.Schumann, znany przedstawiciel niemieckiej muzyki romantycznej. Po koncercie napisał krótką recenzję:" Panowie, czapki z głów, oto geniusz". We wrześniu 1836 r Schumann napisał takze :"Dzieła Chopina to ukryte wśród kwiecia armaty". Bo muzyka Fryderyka zawiera olbrzymi ładunek emocjonalny przy zachowanej delikatności uczuć i estetyce brzemienia.
Do przyjaciół Chopina z kręgu paryskiego należeli także inni kompozytorzy, tacy jak np.:F.Mendelssohn-Bartholdy i F.Liszt. To Mendelssohn napisze w liście do matki w 1834 : "Chopin obecnie jest pierwszym z fortepianistów:[...]gra jak Paganini na skrzypcach". Polski kompozytor zaczynał byc znany i coraz bardziej popularny w Paryżu. Jeden z przyjaciół Chopina, A.Orłowski, tak to przedstawia słowami "Jest on teraz w modzie i niedługo świat ujrzy rękawiczki a'la Chopin. Tęsknota tylko do kraju niekiedy go trawi".
Od 25-27 roku zycia Chopin chętnie wyjezdzał z Paryza dla odbycia koncertów w Czechach, Niemczech, Londynie. W Czechach spotkał się ze swoimi rodzicami, w niemczech odnowił znajomość z Wodzińskimi. Chopin zakochał się wówczas w 17-letniej Marii Wodzińskiej i oświadczył się jej. Oświadczyny zostały przyjęte pod warunkiem, że kompozytor będzie dbac o swoje zdrowie. Ani ten rok, ani następny nie przyniosły ślubu. Związane z tym plany Chopina, w tym także przyjazd do Polski, rozwiały się. Na pakiecie listów od rodziny Wodzińskich do kompozytora umieścił dopisek:"moja bieda".
W wieku 26 lat rozpoczęła się nowa karta w zyciu Chopina. W 1836 r. poznał Geogre Sand, która będzie miała znaczący wpływ na życie i twórczosć kompozytora. G.Sand była osobą znaną w Paryżu i zajmowała się głównie twórczością literacką. W latach 1838-39 Chopin przebywał z nią na Majorce. W latach późniejszych zimy z reguły spędzali w Paryżu, natomiast w miesiącach letnicj odpoczywali w posiadłości G.Sand-miejscowości Nohant. Chopin dużo tworzył,miał tam znakomite warunki do pracy kompozytorskiej.
W latach tych rozpoczyna się ciężka choroba Chopina-gruźlica. Od29 roku zycia stan jego zdrowia pogarszał się z kazdym rankiem. Dla podreperowania zdrowia G.Sand z dziećmi oraz Chopin wyjechali wspólnie na Majorkę, gdzie pobyt w tamtym klimacie sprzyjać miał leczeniu Chopina. Niestety, pogoda nie była korzystna, a chłód i ciągłe deszcze jeszcze bardziej nasilały objawy chorobowe. Zamieszkanie zaś w starym klasztorze w Valdemosie odbiło się również niekorzystnie na psychice kompozytora.
Chopin tęsknił do kraju rodzinnego. Nostalgia znalazła ujście w tworzonej muzyce, a w kwietniu 1847 r. napiał w liscie do rodziny:"wieczór u siebie przegrałem, przenuciłemśpiewami znad Wisły", a w innym notuje :"zawsze jedną nogą u Was" oraz " ale na końcu tego wszystkiego jest Polska".
W 1848 roku cieżko chory Chopin wyjechał w podróż koncertową do Anglii i Szkocji. W niecały rok później, w październiku 1849 roku kompozytor zmarł na skutek nieustępliwej gruźlicy.
Na uroczystościach żałobnych, które odbyły się w kościele św.Magdaleny, wykonana została msza żałobna Requiem W.A.Mozarta Wielki kondukt żałobny odprowadził Chopina na paryski cmentarz Pere Lachaise, gdzie kompozytor został pochowany. Natomiast serce kompozytora zostało sprowadzone do Polski i znajduje się w kościele św.Krzyża na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.


Co jeszcze chcesz wiedzieć?;)
7 3 7
Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-03-22T20:50:10+01:00
Rodzice:Justyna Krzyżanowska i Mikołaj Chopin
rodzeństwo:Ludwika, Izabella, Emilia
pierwsza miłóść: Konstancja Gładkowska- śpiewaczka operowa
nie mógł wrócić do polski ponieważ zamknięto granice państwa tuż po jego wyjeździe do paryża
utwory: "Polonez A-dur" , "Kościół świętego krzyża" , "Mazurek D-dur"
ur.22II1810 w żelaznej woli
pierwsza szkoła chopina: szkoła główna muzyki
pierwszy nauczyciel: Wojciech Żywny
Szopen-prawidłowe nazwisko po dziadku
Szop-nazwisko dziadka Fryderyka
17X1849-śmierć Copina w Paryżu

mam nadzieje że pomogłam :-D
7 3 7