Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-22T22:22:02+01:00
Kazimierz Wielki zdobył razem 100 miast. Zaś nowych miast utworzył razem 65. Większość jest teraz poza granicami Polski. Znajdują się w sąsiednich krajach. Większość łączy bardzo duża ilość lasów na tych terenach. Wybudował miasta na szeroką skalę. Miasta powstawały tam gdzie była możliwość ich ekonomicznego rozwoju. Budowane także w tych miastach były zamki, które najczęściej były punktem dóbr królewskich. Budowane one były na granicach miast, bowiem chroniły przed atakiem wroga. Razem wybudował ich 50.
Król otoczył tylko 27 miast murem obronnym. Najwięcej odwiedzanym oraz ulubionym przez niego miastem była Stopnica . Zbudował w nim wielki zamek, w którym często bywał. Miejscowość ta jest położona ok. 15 kilometrów na wschód od Buska- Zdroju. Na rozkaz króla, w mieście wybudowano murowany, gotycki kościół, w miejsce dawnego drewnianego, szpital, oraz obronny zamek.
Większość tych miast miało lub ma ważny element, przez który są znane. Np. Wieliczka, ma kopalnie solną, Sandomierz odwiedzany jest przez wielu turystów).
A także te wszystkie miejscowości łączy to, że są położone w bardzo dobrym miejscu turystycznym, infrastruktura oraz dojazd. Są bardzo blisko autostrad lub głównych ulic. Mają bardzo dobrze rozwinięte gospodarkę oraz turystyka.

10 4 10
2010-03-22T22:22:52+01:00


Stowarzyszenie Miast Króla Kazimierza Wielkiego proponuje grodom króla Kazimierza Wielkiego wykonanie okolicznościowej monety 700 KAZIMIERZÓW. Miasto Kowal - jako pierwsze - zapoczątkowało jej zamówienie licząc, że znajdą się liczni chętni by utworzyć serię numizmatyczną.
Zarząd Stowarzyszenia zlecił wykonanie projektu oraz matrycy awersu, który gotów jest udostępnić wszystkim zainteresowanym grodom Kazimierzowskim.
Rewers monety w uzgodnieniu z naszym Zarządem może być zaprojektowany na dowolny temat, związany z dziejami miasta (miejscowości).
Moneta o średnicy 38,8 mm może być wykonana w dowolnym nakładzie oraz z wybranego przez zamawiającego metalu: Golden Nordic, Nowego Srebra, Srebra. Każda z nich pakowana jest w przezroczystą ochronną kapsułę lub okładki o wymiarach 90 x 90 mm, na której stronie 1,2 i 4 mogą być umieszczone stosowne informacje.
Moneta może służyć jako tzw. dukat wymienny na terenie jego dystrybucji.
6 3 6