Odpowiedzi

2010-03-22T21:25:39+01:00
Papkin przyprowadza do zamku Cześnika Uprowadzonego Wacława. Cześnik Niezgadza sie aby ten został w jego zamku.Wacław oferuje Papkinowi sakiewkę złota aby mógł zostać w zamku.Przyznaje sie też Papkinowi że kocha Klarę. Ta wszystko słysząc postanawia aby Wacław został w zamku. Radzi mu także aby zjednał sobię Podstoline czułymi słowami, ale niewie że oni kiedys byli kochankami. Przybrał on wtedy imie księcia litewskiego Radosława, aby latwiej mu było szukać rozrywek w wykwintnym towarzystwie. Treaz musi jej wytłumaczys że to były tylko żarty. Klara niby zezwala na dążenia Papkina ale domaga sie próby posłuszeństwa, wytrwałości. Nie są to łatwe zadania szczególnie dla Papkina; warunki:milcześ przez rok, żyć o chlebie i o wodzie rok i sześć dni , a na dobitkę schwytać krokodyla. Cześnik wysłał Papkina do Rejenta aby wyzwać go na pojedynek. Papkin nie chciał iśc bo bał się hańby. Raptusiewicz zachęcił go propozycja "w kiesząkę dużo wleci"
1 5 1
2010-03-22T21:36:37+01:00
Papkin przyprowadza Wacława do Cześnika gdy jednak Wacław próbuje nakłonić Raptusiewicza do zgody z Rejentem. Mimo niepowodzenia Wacław postanawia nadal pozostać na dworze Cześnika. Zdradza Papkinowi kim jest i oferuje mu sowita zaplate za pomoc w realizacji swych planów małżeńskich. nadchodzi Klara i informuje Wacława, ze przed chwila podstolina zaręcza się z Cześnikiem i Wacław powinien właśnie teraz korzystając z odpowiedniej chwili prosić ja o wstawiennictwo u cześnika.
Gdy Wacław spotyka się z podstolina z zakłopotaniem rozpoznaje w niej swa dawna, jeszcze z czasów studenckich, kochankę. podstolina znała go pod imieniem księcia Radosława teraz zawstydzony Wacław twierdzi ze ówczesne jego zabiegi wokół podstoliny to był szal młodości myśli płoche. wyjawia jej swe prawdziwe nazwisko a ona dochodzi do wniosku ze Wacław nadal pragnie się z nią ożenić. wchodzi klata i z dziwnego zachowania i pomieszania opiekunki wnioskuje ze Wacław w długiej i zawilej oracji wyznaje jej miłość. Klara jednak udaje ze mu nie wierzy i chcąc uzyskać dowód jego stałości w uczuciach, każe mu poddać się próbom postu, milczenia oraz zada w prezencie krokodyla. cześnik oznajmia Papkinowi ze właśnie zaręczył się z podstolina. ponadto chce wyzwać rejenta na pojedynek a papki ma zanieść milczkowi wyzwanie . obawiając się o swe zdrowie, Papkin pragnie uniknąć poselstwa, ale bezskutecznie. :)
1 5 1