Odpowiedzi

2010-03-22T23:27:03+01:00
Miejscowość, data (po prawej stronie zeszytu)
Drogi(a).................

.......Dziękuję bardzo za list. Cieszę się, że jesteś już zdrowy(a). Gratuluję wspaniałych ocen za I semestr. Moje wyniki też były dobre, średnia ocen to....

.......Często wspominam pobyt u Ciebie. Pamiętam te wspaniałe chwile, kiedy siedzieliśmy wieczorem i słuchaliśmy szumu fal morskich. Najbardziej utkwiły mi w pamięci opowiadania Twojego ojca. Tak barwnie opisywał życie rybaków, a także legendy związane z morzem.
......Ostatnio byliśmy na wycieczce w Łańcucie. Zwiedzaliśmy wspaniały zamek magnacki, jeden z nielicznych w Polsce. Można tam podziwiać nie tylko piękne komnaty, ale również powozownię. Stare powozy zachowały się tylko tutaj.
......Nasz przewodnik opowiedział nam również legendę o "Diable łańcuckim". "W Rzeczpospolitej szlacheckiej żył tutaj Stanisław Stadnicki- starosta zygwulski i zarazem rotmistrz królewski. Był on wielkim zawadiaką, warchołem i okrutnikiem. Za nic nie miał sąsiadów: szlachtę, mieszczan i chłopów. Często napadał okoliczne zamki , miasta i wsie. Palił, rabował, gwałcił i mordował.
Wszyscy się go bardzo bali.Powiadali, że wszedł w konszachty z samym diabłem i taki dostał przydomek. Zresztą jego wygląd był straszny, zwłaszcza, że ubierał się na czarno i jeździł na czarnym koniu.Najczęściej szukał zwady ze starostą leżajskim- Łukaszem Opalińskim. Jak głosi legenda, doczekał się i on "sprawiedliwości" .Otóż Dwerniccy z Dwernika, pokonali go i oddali katu. Ścięto go toporem, podobnie jak jego rodzinę. Od tamtej pory nastał w okolicy spokój, a zamek łańcucki objęli w posiadanie mądrzy panowie. Starzy ludzie powiadali, że w chmurne, wietrzne noce słyszeli hałas. Niekiedy widzieli
czarnego jeźdźca pędzącego na czarnym koniu. To "Diabeł Stadnicki" pokutując, sprawdza swoje włości."
Przyznam , że w czasie opowiadania niejednemu z nas przechodziły ciarki po plecach.

......Zapraszam Cię do nas. Przyjedź na wakacje. Zwiedzimy ten piękny zamek. Na Podkarpaciu jest jescze wiele pięknych miejsc, godnych zwiedzenia. Także wiele legend.

....... Pozdrawiam Cię. ( z prawej strony)
.........podpis
-----------------------------------------------------------
Te kropki z przodu, to akapity
4 4 4