Odpowiedzi

2009-03-15T12:02:43+01:00
Ludzie starożytni stworzyli podstawy naszego świata. Jeśli chcemy ocalić swoje człowieczeństwo, podjąć trud ratowania naszej upadającej kultury musimy zwrócić się do naszych antycznych korzeni. Musimy nauczyć się na nowo odczytywać ponadczasowe i odwieczne prawdy o człowieku.
    We współczesnym życiu odnosimy się do filozofii starożytnej, która może nas nauczyć stosunku do otaczającego nas świata. Przekonania stoików pozwolą nam zrozumieć siłę spokoju i panowania nad sobą oraz to, iż człowiek w życiu nie powinien kierować się uczuciami, lecz rozumem. Przypominają o tym, żę dobra doczesne nie dają szczęścia, dla tego człowiek nie powinien się do nich przywiązywać. W przypadku braku chęci do życia pomóc mogą teorie epikurejczyków, którzy twierdzili, iż należy cieszyć się tym co mamy i żyć chwilą(„Carpe diem”). Natomiast o ścisłym dążeniu do przyjemności, która jest źródłem rozwoju człowieka mówił hedonizm. Przekonał, iż jednocześnie należy zachować wolność umysłu i nie ulegać pragnieniom i złudzeniom. Według Platona w życiu powinniśmy kierować się czterema motywami: mądrością, męstwem, panowaniem nad sobą oraz sprawiedliwością.
    Starajmy się również odnosić się do literatury starożytnej. Przede wszystkim do Bibli, która kształtuje poglądy na otaczający świat. Jest ona źródłem odwołań i inspiracji, skarbem wzorców osobowych, postaw np. powieść o synu marnotrawnym uczy nas miłości rodzicielskiej i wybaczania. Przykładem na naukę miłosierdzia przez współczesnych ludzi jest Samarytanin, który udzielił pomocy napadniętemu człowiekowi. Źródłem wzorów jest również Mitologia w której przykładem męstwa i poświęcenia stał się Prometeusz. Syzyf uczy nas wytrwałości w dążeniu do celu. Z „Hymnu o miłości”, I listu świętego Pawła możemy nauczyć się np. cech idealnego uczucia. Księga Kohelta może nam pomóc w odpowiedzi na pytania dotyczące sensu życia. Księga Hioba uczy nas jak pogodzić się z cierpieniem. Literatura starożytna ocaliła dla nas wiele wartościowych historii, morałów, nauki, postaci. Często sięgamy po literaturę antyczną. Wierzę, żę będą czyniły to również przyszłe pokolenia.
    Również literatura jest inspiracją dla współczesnych artystów. Sztuka hellenistyczna jest pełna harmonii, piękna, spokoju. W architekturze piękno wyrażało się w stanie budowli, w jej regularnych kształtach. Formy architektury w tamtym okresie da się odszukać w każdym Kościele, świątyni gmachu. Do dziś budzą one podziw w swojej harmonii, prostocie i umiarze.
    Od starożytnych ludzi możemy nauczyć się wiele. Poczynając od zasad moralnych, poprzez medycynę, filozofię, kończąc na kanonie piękna, proporcji ludzkiego ciała.
19 3 19