Odpowiedzi

2010-03-23T14:46:18+01:00
Każdy skoordynowany ruch w naszym ciele wymaga zastosowania siły mięśniowej. Wykonanie tych ruchów możliwe jest tylko dzięki pracy mięśni, które ze względu na funkcje można podzielić na następujące grupy:
agonistyczne - grupa mięśni, których skurcz powoduje określony ruch np. zginanie,
antagonistyczne - grupa mięśni przeciwstawiających się agonistom,
synergistyczne – asystują mięśniom agonistycznym, stabilizują staw
Na przykład zginanie w stawie łokciowym wymaga skracania mięśnia ramiennego i dwugłowego ramienia (biceps) - mm agonistyczne i rozluźnienia mięśnia trójgłowego ramienia (triceps) - antagonista. Mięsień ramienno-promieniowy (synergista) współdziała z mięśniem dwugłowym ramienia i mięśniem ramiennym, czyli asystuje w zginaniu w stawie łokciowym.

Warunki pracy mięśnia
Koncentryczne – podstawowa funkcja mięśni czyli skracanie odnosi się właśnie do działania w warunkach koncentrycznych. Podczas działania koncentrycznego mięśni, występuje ruch w stawie i zalicza się on do ruchów dynamicznych.
Statyczne – mięśnie mogą również pracować bez poruszania dźwigniami kostnymi i wywoływania ruchu w stawie. Kiedy to następuje mięśnie rozwijają siłę, ale ich długość pozostaje bez zmiany (czyli jest stała). Warunki statyczne występują wtedy, kiedy próbujemy podnieść przedmiot, którego ciężar jest większy od siły naszych mięśni.
Ekscentryczne – występują wtedy, gdy działająca siła zewnętrzna jest większa niż możliwa do rozwinięcia i wtedy mięsień ulega wydłużeniu. Ruch ten nazywamy ekscentrycznym. Ponieważ w stawie występuje ruch, jest to więc również ruch dynamiczny. Jego przykładem jest praca mięśnia dwugłowego ramienia w chwili prostowania w stawie łokciowym, gdy ciężar, który powinieneś unieść przekracza możliwości utrzymania go. W tym momencie nie upuszczasz ciężaru gwałtownie na ziemię tylko próbujesz przeciwdziałać temu i następuje rozciąganie mięśnia. Tego rodzaju warunki występują podczas schodzenia po schodach, zbiegu z góry lub zeskoku z wysokośc.

..........................................
Zakwasy powstają podczas niepełnego procesu spalania glukozy, czego wynikiem jest powstawanie kwasu mlekowego w mięśniach. Dzieje się tak, kiedy krew nie nadąża z dostraczaniem tlenu i glikogen nie zostaje do końca rozłożony na wodę i dwutlenek węgla, oraz nie może wyzwalac potrzebnej enrgii, (mp. podczas dużego wysiłku fizycznego). Wtedy rozkład nastepuje tylko do kwasu mlekowego. Wówczas możemy nie odczuwać bólu, czujemy go dopiero na nastepny dzień, lub po zakończeniu ćwiczeń. To sa własnie zakwasy. Występują one ze względu na odnowienia, w zniszczonej tkance mięśniowej.
Aby zapobiegac zakwasom należy:
- przed ćwiczeniami przeprowadzić rozgrzewkę,
-spożywac pokarmy z witaminami: B6, B1, E i C,
- pic dużo wody, która przyspiesza wydalanie kwasu mlekowego z organizmu.
Jezeli już nas dopadną zakwasy i sa one bardzo dokuczliwe, powinna pomóc goraca kąpiel z solą (można ją nabyć w aptece), po niej rozciągnąć sie, aby rozgrzać zakwasy i....pójść się wyspać

.............................................

; Doping jest często szkodliwy dla zdrowia, czasami może wywołać kalectwo lub śmierć, szczególnie jeśli jest stosowany nieostrożnie, bez naukowych podstaw. Niektóre, współczesne metody dopingu stosowane pod ścisłą kontrolą specjalisty są niezwykle trudne do wykrycia, a umiejętnie stosowane wcale nie muszą powodować ujemnych efektów zdrowotnych, przynajmniej w okresie aktywności sportowej. Ich efekty uboczne mogą się jednak ujawnić już po zakończeniu kariery sportowej, gdyż bezpieczeństwo większości stosowanych metod i środków dopingowych nie jest tak dobrze przebadane jak dostępne na rynku legalne środki farmakologiczne.
..................................

Przyczyny bóli mięśni są bardzo różne. Najczęstsze z nich to nadmierne obciążenie mięśni, zaburzenia krążenia krwi, przeziębienia (gorączka , reumatyzm lub tępe urazy, np. stłuczenia. Występujący w nocy kurcz łydek może sygnalizować uszkodzenie krążka między kręgowego. Zachwiany bilans wodny i solny organizmu może również wywoływać kurcze mięśni. Częste kurcze łydek są czasem oznaką niedoboru magnezu. Sporadycznie znane są przypadki kurczowych dolegliwości kończyn dolnych , będących objawem rozpoczynającego się zakrzepu żylnego.
Jak postępować w przypadku bóli i kurczy mięśniowych

Pospolity kurcz mięśni zlikwidujemy naciągając kilkakrotnie kurczony mięsień w kierunku przeciwnym do przebiegu kurczu. Przy kurczu mięśni łydek zalecane jest mocne podkurczenie na kilka sekund całej stopy. Jeżeli kurcze nie ustępują, należy usiąść na podłodze, przyciągnąć do siebie palce stóp i jak najmocniej wyprostować nogę. Następnie należy lekko rozmasować mięsień, w miarę możliwości stosując krem pobudzający przepływ krwi.

................................
Przyczyny występowania bóli stawowych są bardzo różne. Mogą powstawać na skutek dolegliwości samych stawów, bolesnego naciągnięcia mięśni, z którymi są połączone, lub też są wywoływane przez nerwy. Bóle te bywają tak intensywne, że poruszanie stawem jest wręcz niemożliwe. Przyczyną tego stanu jest zużycie się warstwy chrzestnej (ar-troza, zwyrodnienie stawu), zapalenie stawu bądź zapalenie pochewki ścięgna lub kaletki maziowej (pojawiające się w wyniku przeciążenia stawów).

Najczęstszą przyczyną bóli stawowych jest artroza, czyli zużycie się warstwy chrzestnej. Na dolegliwości tego typu cierpi około 50% dorosłych. W przypadku artrozy warstwa chrzestna staje się szorstka, co utrudnia ruchliwość stawu i powoduje pojawienie się pierwszych dolegliwości. Czasami dochodzi do oddzielenia się warstwy komórek stawowych, które dodatkowo wzmagają tarcie i są często bezpośrednią przyczyną stanów zapalnych. Dotyczy to przede wszystkim narażonych na największe obciążenia stawów biodrowego i kolanowego. O zapaleniu stawu mówimy wówczas, gdy mamy do czynienia ze stanem zapalnym, któremu towarzyszy przegrzanie i opuchnięcie stawu. Dolegliwości tego typu są bardzo bolesne. Jeżeli stan zapalny opanował kilka stawów lub objęte są nim obszary mięśni i ścięgien, to są to typowe symptomy choroby zwanej gośćcem (reumatyzm).
1 5 1