Odpowiedzi

2009-10-28T17:54:31+01:00
Tragizm Edypa polega na tym ze nie chcąc by wypełniły się przepowiednie wyroczni, nie wrocił do Koryntu. Nie wiedział jednak, że napotkanym i zabitym przez niego podróznikiem był jego ojcem. Można stwierdzic, ze Edyp co by nie zrobił to i tak byłoby źle.
2009-10-28T18:01:50+01:00
Edyp był bohaterem tragicznym , ponieważ sam fakt , że popełnia zbrodnię niezdając sobie sprawy z więzów łączących go z ofiarą . Na postać tragiczną składa się również perypetia czyli zmiana biegu wydarzeń , czyli w kierunku odwrotnym niż działania bohatera .
Jego działania są z góry skazane na niepowodzenie , a każda decyzja którą podejmuje prowadzi go do finalnej klęski .
Bohater postawiony zostaje w sytuacji wyboru musi się zdecydować na jedną z dwu równorzędnych wartości .
Dlatego też cokolwiek by niezrobił będzie mu to szkodziło ..
2009-10-28T18:22:42+01:00
.Król Edyp jest bohaterem tragicznym. Jego ojciec Lajos były władca,poszedł do przepowiedni przepowiedziano mu, że urodzi mu się syn, który go zabije i ożeni się z jego żoną. Kiedy Ljosowi urodził się syn kazał on służbie wynieść go w góry i zostawić tam. Służba nie mógł zostawić tak małego dziecka. Wraz z żoną wychowali go. On, gdy urósł dowiedział się, że jakaś przepowiednia na nim ciąży, ale nie wiedział, jaka wybrał się do przepowiedni. Tam okazało się, że pisane mu jest zabić własnego ojca i ślub z matką. Edyp wystraszony uciekł jak najdalej od swoich przybranych rodziców, bojąc się, że skrzywdzi ich. Ne wiedział, że jego prawdziwym ojcem jest Lajos, którego spotkał w górach błąkając się pokłócili się aż Edyp zabił Ojca nie wiedząc o tym. Następnie Edyp uwolnił Teby od Sfinksa, za co otrzymał nagrodę w postaci ręki królowej Jokasty, czyli poślubił matkę. Miał czworo dzieci; Eteoklesa, Polinejkesa,
Antygonę oraz Ismenę. Podczas zarazy wyrocznia przepowiedziała mu, że epidemia to kara za przebywanie w mieście zabójcy Gajosa. Edyp domyślił się,że to on sam jest mordercą. Gdy straszna prawda wyszła na jaw, żona i matka jego popełniła samobójstwo Edyp wykłuł sobie oczy. A dorastający jego synowie walczyli o władze, oboje polegli. Przejął żady Kreon.


Proszę :)