Uzupełnij tabelę:
1)Data: 1389; Miejsce: Kosowe Pole Wydarzenie: ?
2)Data: ? Miejsce: Nikopolis Wydarzenie: ?
3)Data: ? Miejsce: Szegedur Wydarzenie: ?
4)Data: ? Miejsce: Watna Wydarzenie: ?
5)Data: ? Miejsce: ? Wydarzenie: ?
6)Data: 1571; Miejsce: Lepanto Wydarzenie: ?

Ps. Te miejsca niekoniecznie są poprawnie zapisane, bo szybko spisywałam z tablicy, więc jakby gdzieś wkradł się błąd to proszę poprawcie mnie.
Co do wydarzenia to proszę o obszerniejszą odpowiedź do każdego z nich (kilka zdań), ponieważ będzie to niestety na ocenę.
Jeśli chodzi zaś o datę to jest ona w kolejności chronologicznej.
Mam nadzieję, że podołacie! Ps. Proszę o jak najszybszą odpowiedź.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-28T22:43:46+01:00
1)Data: 1389; Miejsce: Kosowe Pole Wydarzenie: bitwa między wojskami Turcji Osmańskiej, a zjednoczonymi siłami serbskimi i bośniackimi pod wodzą księcia Lazara. Turcy mieli przewagę liczebną, więc zaatakowlai fort na całej długości, a rozbite wojska bośniaków rzuciły się do ucieczki. Książę Lazar został pojamy w czasie bitwy i zabity. Co więcej w czasie bitwy wyginęła większość serbskiej szlachty.
2)Data: 1396 r. Miejsce: Nikopolis Wydarzenie: rozbicie krucjaty rycestwa zachodnioeuropejskiego przez Turków. W wyniku podbojów Turków ( dominacja na Bałkanach, podbicie Bułgarów), zostały zagrożone Węgry. Król Jan Luksemburski zwrócił się do rycestwa chrześcijańskiego o pomoc. Wzięła udział Francja, Niemcy, Włochy, Anglia, Czechy, a także flota Wenecka. Grancuzi uderzyli Turków, zanim Zygmunt Luksemburski przygotował swoje wojska. Po utracie konii przez francuzów (natknęli się na dozbrojoną piechotę turecką), Turcy łatwo ich pokonali. Gdy Luksemburski się przygotował, Turcy przegrupowali swoje siły i też go okonali. Pomohli im Serbowie. Chrześcijanie zostali rozgromieni, niewielu udało się uciec. Ta krucjata jest zwana Nikopolitańską i jest uważana za ostatnią i największą wyprawę krzyżową.
3)Data: ? Miejsce: Szegedur Wydarzenie: ? <NIE MAM POJĘCIA CO TO ZA MIASTO!>
4)Data: 1444 r. Miejsce: Watna (WARNA??) Wydarzenie: między oddziałami polsko węgierskimi (dow. Wł. Warneńczyk i książę siedmiogrodzki Jan Hunyady). Mieli pomóc Wenecjanie, ale nie dopłynęli. W czasie bitwy od razu zarysowała się przewaga Turków. Zginął król Władysław, Hunyademu udało się ewakuować. Głowę króla Władysława podarowano sułtanowi, który kazał przechowywać ją w garnku miodu. Król Władysław jest uznawany przez Bułgarów za bohatera narodowego.
5)Data: ? Miejsce: ? Wydarzenie: ? <TU NIE MA ŻADNEJ INFORMACJI JAKA TO MA BYć BITWA>
6)Data: 1571; Miejsce: Lepanto Wydarzenie: bitwa między Turcją, a Ligą Świętą. Turcja zarządała od Wenecji przekazania Cypru. Ta odmówiła. Cypr został najechany przez Turcję i upadł, dlatego papież zogrganizał Ligę Świętą (gł. role Hiszpania i Wenecja). Była to bitwa morska, ok 200 okrętów. Osmańskie galery zostały niemal doszczętnie zniszcozne przez mającą przewagę Ligę. Dzięki tej bitwie, zwyciężonej przez chrześcijan, wzrosły morale w Europie
1 5 1