Odpowiedzi

2010-03-23T17:11:39+01:00
Woda stanowi 2/3 organizmu człowieka o jest głównym składnikiem płynów ciała, m. in. krwi i limfy. Płyny te zapewniają komórce właściwe funkcjonowanie. Tworzą dla komórki odpowiednie środowisko i umożliwiają komunikację. Woda nie jest substancją odżywczą, ale jest niezbędna dla organizmów żywych. Zawartość jej znacznie się zmienia, w zależności od wieku. W życiu płodowym przekracza 90%, u oseska 66%, zmieniając się nieco w miarę starzenia się organizmu. Jest doskonałym rozpuszczalnikiem, a zarazem katalizatorem wielu reakcji. Dlatego też w organizmie występują różne mechanizmy regulujące zawartość wody, z których nerki wysuwają się na pierwszy plan.
Każdy organ zawiera wodę - mózg, serce, wątroba, mięśnie. Cytoplazma i składniki organelli zbudowane są po części z wody. Jest ona substratem w wielu procesach, np. trawieniu lub produktem, np. w oddychaniu tlenowych. Woda jest miejscem, w którym zachodzą reakcje chemiczne oraz sama uczestniczy w wielu z nich. Bierze udział w transporcie substancji w organizmie.
Dominującą rolę w organizmie woda zawdzięcza występującym w niej składnikom mineralnym. One głównie decydują o ciśnieniu osmotycznym panującym w organizmie, o równowadze kwasowo-zasadowej, o sile jonowej.
Podczas choroby lub wysiłku fizycznego tracimy dużo wody, więc wzrasta jej zapotrzebowanie, które w skrajnych wypadkach może wzrosnąć do 10 litrów. Odwodnić organizm można też stosując nierozważnie przeróżne diety.
Organizm odwadnia się szczególnie podczas wielkich upałów. szczególnie osoby w starszym wieku powinny pamiętać o uzupełnianiu zapasów wody w organizmie.
Codziennie nasz organizm traci wiele wody - ok. 2,5 litra (w dni upalne więcej). Około litra wydalamy, nastepne pół litra znika w postaci potu i wydychanego przez nas powietrza. Gdy jest ciepło pot nas ochładza: przez pory w skórze woda wydostaje się na jej powierzchnię i wyparowuje - pozbawia nasze ciało częście ciepła. gdy jest zimno, woda jest wydychana przez nas w postaci pary. Organizm ludzki nie ma specjalnych przystosowań do magazynowania wody, więc musimy uzupełniać jej zapasy w orgaznizmie. Duża ilość wody zawarta jest w pokarmach. Wiele warzyw i owoców są złożone w 3/4 z wody, 100g. utlenionego tłuszczu daje 107g. wody, 100g. skrobii - 55,5g. wody, 100g. białka - 41,3g. wody.
1 5 1