Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-28T18:39:17+01:00
najtragiczniejsza postacią tragedii Sofoklesa to Edyp. Był Mężczyzną, mądrym, bardzo wyrozumiałym i przezornym. Choć rzucona na niego klątwa (przepowiednie), zepsuła mu całe życie.
Uważam że Edyp jest najtragiczniejszą postacią w tragedii pod Tytułem "Król Edyp", ponieważ jego los był już od urodzenia był przekreślony. Przepowiednia mówiąca o urodzeniu się Syna który zamorduje ojca, i ożeni się z Matką, była przez Lajosa (Ojca Edypa) nie do przyjęcia, więc kazał słudze, wynieść Edypa, w góry gdzie miał wykrwawić się na śmierć. Jednak w tamtym momencie można powiedzieć że Edyp miał szczęście, że udało mu się przeżyć z powodu oddania go pasterzowi. Jednak co to było za szczęście. Za drugi argument chciał postawić jego tragiczną tułaczkę z rąk do rąk. Ponieważ jestem pewny że nikt by nie chciał przeżyć tego samego. Tragedia trwała nadal, od pasterza, został posłany do Koryntu gdzie był synem bezdzietnego Króla. Jednak kiedy urósł, Edyp usłyszał przepowiednię. Tą samą co kilkanaście lat temu usłyszał jego prawdziwy ojciec Lajos. Edyp przestraszony przepowiednią, uznał za stosowne wybrać się w wędrówkę. Nic nie wiedzący Edyp ruszył ku Tebom. I Ty możemy podać trzeci argument, tragiczny bieg zdarzeń, spełnienie się przepowiedni. Wytłumaczeniem tego argumenty jest, spotkanie konwoju, na drodze, w którym jechał Lajos. Nic nie wiedzący Edyp, w tym momencie zabija nieświadomie, swojego ojca. Jednak przepowiedni był ciąg dalszy, Edyp jak wiemy, ruszył do Teb, gdzie od śmierci króla, panowały, nieszczęścia, i swinks który siał tam postrach. Edypowi, udało się pokonać swinksa, swoją mądrością, odpowiadając na jego pytanie. Edyp szczęśliwy, ponieważ otrzymując królestwo, i żonę Jokastę (żonę Lajosa) rządził w królestwie, miał nawet 4 dzieci. Jednak to nie koniec jego tragedii, Edyp uważający że przepowiednia była bujdą, był zadowolony z życia. Do momentu spadnięcia klęsk na Teby. Król będąc rozważnym i sprawiedliwym, wiedział że to przez śmierć jego poprzednika. Wyznaczył karę, dla zabójcy Lajosa. Szukanie zbrodniarza nic nie dało wezwał Tyrezjasza wróżbitę. Dowiaduje się po jakimś czasie od niego, że przepowiednia się spełniła niedowierzający Edyp. Będąc konsekwentnym królem, wypełnił wyrok, i posłał się na banicję.
moim skromnym zdaniem uważam że Edyp był najtragiczniejszym, bohaterem tragedii Sofoklesa. Jego Los, był z góry przekreślony, a jego życie zmarnowane od urodzenia. Nie dość że został wygnany przez rodziców, to na dodatek stracił ich, swojego Ojca, i matkę a zarazem żonę. A skończył jak zwykły, chłop który, nic nie osiągnoł, a raczej tylko stracił wiele.


nie wiem pisałem na szybko wybacz
4 5 4
2009-10-28T19:45:01+01:00
Hej;] ale jak mam Ci to napisac w formie notatki czy argumęty?
4 1 4