Odpowiedzi

2009-10-28T18:10:03+01:00
Ponad połowa powierzchni Etiopii leży na wys. powyżej 1200m. n.p.m.
Większą część kraju zajmują wyżyny zrębowe. w etiopii wyraźnie zaznaczają się piętra klimatyczno - roślinne.
2009-10-28T19:02:12+01:00
Etiopia to państwo położone we wschodniej Afryce. Kraj jest republiką federalną. Państwa, z którymi sąsiaduje to: Kenia, Sudan, Dżibuti, Somalia, Erytrea. Dawniej Etiopia nazywana była Abisynią. Państwo podzielone jest na 13 prowincji. Największe miasta to:
Diredaua,
Nazaret,
Gonder,
Harar,
Mekele,
Jimma

Ukształtowanie terenu Etiopii to w większości obszar wyżyn, na których rozciągają się szerokie nawet do kilkunastu kilometrów doliny. Wyżyna Abistyńska wznosi się na średnią wysokość 2200 metrów. Najwyższy szczyt Ras Daszan wynosi 4550m n.p.m.

Klimat Etiopi jest podrównikowy. Cechy monsunu przynoszą wilgoć powietrza równikowego, suszę znad zwrotnika. Średnie temperatury to 10-250 latem i 5-220 zimą.
Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-28T23:02:43+01:00
Prawie cały obszar Etiopii zajmuje rozległa wyżyna powstała w wyniku mezozoicznych i trzeciorzędowych ruchów tektonicznych, kiedy cały obszar północno wschodniej Afryki uległ wydźwignięciu, a jej wschodni kraniec zatopieniu. Wskutek tego wyżyna uległa silnemu spękaniu i stała się obszarem intensywnej działalności wulkanicznej, która w niektórych rejonach trwa do dziś. Trzeciorzędowe lawy bazaltowe pokrywają obszar warstwą o grubości aż do 1000m. Natomiast w skutek rozsuwania się płyty arabskiej i afrykańskiej w trzeciorzędzie powstały Wielkie Rowy Afrykańskie, których częścią na terenie Etiopii są Zapadlisko Afar i Rów Abisyński. Rowy te oddzieliły wielki blok na 2 części: na Wyżynę Somalijską i Wyżynę Abisyńską. Poza tymi wyżynami w Etiopii można jeszcze znaleźć Kotlinę Danakilijską.
Największą część Etiopii zajmuje Wyżyna Abisyńska o przeciętnej wysokości od 2000-2500 m( z najwyższym szczytem Ras Daszan 4550m), gdzie obniża się łagodnie w kierunku zachodnim. Na wschodzie zaś opada prawie w pionie. Powierzchnię wyżyny zajmują liczne rowy, a także głębokie(do 100m) i szerokie(11-20km) doliny rzek, co nadaje całej rzeźbie górski charakter. Charakterystyczne są także dla tej wyżyny liczne, uformowane przez erozję wzniesienia o płaskich wierzchołkach zwane AMABAMI. Na krawędziach wyżyny można spotkać aktywne wulkany, o których wspomniałem wcześniej.
Natomiast położona we wschodniej Etiopii Wyżyna Somalijska jest wzniesiona najwyżej w strefie ryftowej, gdzie tworzy krawędzie, w obrębie których znajdują się liczne masywy górskie, z najwyższym Mendebo, którego szczyty przekraczają 4000m( Najwyższy szczyt Batu ma 4307m n p m.). Wyżyna Somalijska obniża się łagodnie ku południowemu wchodowi do nadmorskiej niziny Benadir w Somalii. Poza wcześniej omawianą strefą ryftową rzeźba tej wyżyny charakteryzuje się występowaniem znacznie łagodniejszych form i mniejszymi różnicami wysokości w porównaniu do Wyżyny Abisyńskiej.
Obie te wyżyny są oddzielone od siebie Rowem Abisyńskim, którego szerokość sięga do 25km, a głębokość do 2km. Jest on pokryty młodymi skałami wulkanicznymi, wśród których leżą liczne jeziora. Jest to obszar sejsmiczny z licznymi fumarolami( przez nie wydostają się gazy oraz para wodna pochodzenia wulkanicznego) i gorącymi źródłami. Na północy rów ten rozszerza się i przechodzi w zapadlisko tektoniczne.
Najniżej położony obszar Etiopii możemy znaleźć w północnej części kraju, przy granicy z Erytreą. Jest to nizina Danakilijska, w której znajduje się zapadlisko Afar, gdzie w północnej jego części występuje rozległa depresja z jeziorem Asale. Depresja ta sięga 116m poniżej poziomu morza.
Klimat(Norek)

W Etiopii występuje górska i wyżynna odmiana klimatu równikowego monsunowego, na zachodnich częściach wyżyny Abisyńskiej jest to klimat wilgotny, a w pozostałej części kraju suchy.
Obszar ten jest objęty cyrkulacją pasatową i monsunową.
• Północno wschodnia część kraju znajduje się pod wpływem suchych pasatów. I tak w regionie Afar czyli północno wschodniej części Etiopii, w ciągu całego roku Temperatura maksymalna wynosi od 36 do 47* Celsjusza, a minimalna od 26-32 stopni.
Na pozostałym obszarze panuje cyrkulacja monsunowa, odmienna w różnych częściach kraju:
• Na zachodzie, podczas lata występują silne kontrasty między suchym pasatem zimowym, a gorącym monsunem gwinejskim, natomiast na południowym wschodzie i wschodzie te różnice są znacznie mniejsze, mimo, że w lecie napływa tam również bardzo suche powietrze pasatowe. W konsekwencji taka cyrkulacja wpływa na dosyć duże zróżnicowanie temperatury i opadów na obszarze kraju.
4 4 4