- Przedstaw , jak rośliny dostosowały się do warunków panujących we wnętrzu Azji. ( wiecie jak Azja wyglada ? .ja w zeszycie ćwiczeń mam obrazek na którym jest dużo trawy a w oddali jakieś 3 pagórki. xd )

*******************************
Pooomocy , daje najlepsze !

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-23T16:11:50+01:00
Przykłady adaptacji roślin do trudnych warunków życia

Roślinami, które mają największe zdolności do przetrwania w trudnych warunkach są porosty. Wprawdzie są one niesamowicie wrażliwe na skażenia środowiska, ale za to mogą przecież zasiedlać tereny skalne, pustynne itp. Dlatego zalicza się je do organizmów pionierskich.
Także mchy mają zdolność do przetrwania w ciężkich warunkach. Rosną zarówno na terenach wilgotnych jak i terenach skrajnie suchych.
Na skalistych terenach okołobiegunowych, gdzie nierzadkim zjawiskiem są silne wiatry, możemy spotkać różnorodne rośliny. Jednak wszystkie w podobny sposób dostosowały swoje formy do panujących tam warunków- mianowicie zredukowały swoją wysokość tak aby nie porwały je wiejące wiatry bądź pojedynczo pochowały się między kamieniami. Przykładem są tu glony, które wręcz rosną wewnątrz skał - piaskowców lub też wierzba płożąca się po ziemi. Spośród kamyków gdzieniegdzie wyglądają do słońca kwiaty maku. Ponieważ na tych terenach okres wegetacyjny jest bardzo krótki i trwa tylko podczas dnia polarnego, kiedy słońce w ogóle nie zachodzi, mak - aby czerpać jak najwięcej energii słonecznej - obraca swoje kwiaty "za słońcem".
Tereny alpejskie także nie stanowią przyjaznego miejsca dla roślin. Po pierwsze przez większą część roku pokryte są one śniegami. Dlatego m.in. urdzik alpejski jeszcze jesienią wytwarza pączki, które nie kwitną aż do końca zimy przykryte grubą warstwą śniegu i dopiero wczesną wiosną rozwijają się ich kwiaty (przebijają się do słońca jeszcze przed roztopami). Po drugie warstwa gleby jest tam bardzo cienka, co nie umożliwia młodym roślinom zakorzenienia się (jeśli tego nie zrobią wystarczająco mocno - zrywają je lawiny). I po trzecie są to miejsca bardzo wietrzne i chłodne. Mogą w takich warunkach rozwijać się tzw. rośliny poduszkowe. Rosną one gęsto skupione i ściśle przylegające do podłoża. Ich pędy są bardzo skrócone. Tworzą płaskie lub półkoliste poduszki z wiecznie zielonymi liśćmi. Taka budowa umożliwia wytworzenie specy...
79 3 79