Odpowiedzi

2010-03-23T16:44:18+01:00
Główną postacią lektóry pt.,, Stary człowiek i morze'' opisywaną przeze mnie jest Santiago. Był on starym, doświadczonym rybakiem. Przyjaźnił się z chłopcem o imieniu Manolin i mieszkał w Golfstormie, w starej, ubogiej chatce rybackiej. W czasach młodości łowił żółwie. Rybacy darzyli go szcunkiem lecz niektórzy wyśmiewali go. Uważali go za ,,dziwnego starucha''. W wiosce mówiono o nim ,,Salao'' czyli pechowiec.
Był starym, schorowanym człowiekiem o wyblakłych, niebieskich oczach. Wszystko w nim było stare prócz owu. Miał raka skóry, który pozostawił ślady na twarzy i karku. Poranione, spracowane ręce, jego sucha i chuda sylwetka sprawiały, że wyglądał bardzo przygnębiająco.
W jego charakterze przeważały cechy pozytywne. Mimo trudności losu, które go spotykały, nie poddawał się, był silny, zawzięcie dążył do celu. Nigdy się nie zniechęcał, nawet wtedy, gdzy przez osiemdziesiąt cztery dni nic nie złowił. Bardo kochał swojego przyjaciela Manolina, złowioną przez siebie rybę traktował z szacunkiem. Jego życie nauczyło go cierpliwości, sprawiło, że stał się zahartowany. Był człowiekiem uczciwym, wrażliwym, samotnym, odważnym. Jego czyny były heroiczne, pełne odwagi poświęcenia. Był człowiekiem dumnym, ale nigdy nie popadł w pychę.
Moim zdaniem Santiago jest postacią pozytywną i statyczną. Jego charakter pełen jest zalet, jego zachowanie nie było pochopne i gwałtowne. Życie rybaka nie było łatwe, ciągle spotykały go przeciwności. Jedynym jego oparciem był Manolin. Mi osobiście ta postac podobała się i mogłabybyc dla mnie i wielu innych osób wzorem do naśladowania.