Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-23T16:20:15+01:00
Stawonogi stanowią najliczniejszy w gatunki typ zwierząt na Ziemi. Ich przodkami były wieloszczety (typ: pierścienice). Dotychczas opisano ok. 1 500 000, a z każdym rokiem przybywa ich coraz więcej. Stawonogi zamieszkują wszystkie środowiska nadające się do życia od głębin morskich po szczyty gór, co jest możliwe dzięki ich licznym przystosowaniom ,fizjologicznym, biologicznym, anatomicznym jak i dużej rozrodczości. Wiele osobników ma zdolności do diapauzy, obniżenia poziomu metabolizmu, dzięki czemu mogą przetrwać niekorzystne warunki panujące w środowisku. Długość życia jest bardzo zróżnicowana, żyją one od kilkudziesięciu lat (kraby do 35 lat) do kilku dni. Stawonogi są przeważnie zwierzętami drobnymi, tylko nieliczna formy są duże, osiągające ok. 0,5 m długości (niektóre kopalne mierzą ok. 3 m).Stawonogi dzielimy na 3 gromady: SKORUPIAKI, OWADY i PAJĘCZAKI.
Skorupiaki. Gromada ta obejmuje 25 tysięcy gatunków. Podobnie jak owady składają się z głowy, tułowia i odwłoka. Niektóre skorupiaki mają głowę połączoną z tułowiem i pokryte są pancerzem. Homary i raki potrafią odskoczyć szybko do tyłu, uderzając odwłokiem. Pancerz skorupiaków nie rośnie. Co jakiś czas pancerz pęka i zwierzę wychodzi z niego jak z ciasnego ubrania. Na miejsce starego rośnie nowy. Taka zmiana nazywa się: linienie. Skorupiaki oddychają skrzelami, ponieważ żyją w wodzie.
Owady. Ciało owada składa się z trzech części: głowy, tułowia i odwłoka. Z tułowia wyrastają najczęściej dwie pary skrzydeł i trzy pary odnóży. Są również owady bezskrzydłe. Owady mają oczy proste, czyli przyoczka oraz złożone, to znaczy zbudowane z wielu małych oczek, z których każde odbija osobny obraz. Widzą więc one zupełnie inaczej niż my. Owad nie widzi dobrze kształtów, ale za to bardzo dobrze dostrzega ruch. Mucha, do której się zbliżymy, szybko ucieka właśnie dzięki temu sposobowi widzenia. Na głowie owady mają czułki, którymi wyszukują pożywienie i badają otoczenie. Aparaty gębowe owadów bardzo się różnią. Niektóre mają ssawki, inne języczki, którymi zlizują pokarm, jeszcze inne, jak na przykład komar - kłujące ssawki.
1 1 1
2010-03-23T16:23:27+01:00
Owady oddychają tchawkami, czyli cienkimi rurkami przez które przepływa powietrze. Rozmnażają się, składając jaja, z których wylęgają się larwy, a z nich wyrastają dorosłe osobniki. Larwy motyli to gąsienice. Gąsienice to prawdziwe "maszyny do jedzenia". Zjadają liście w ogromnych ilościach, a potem otaczają się kokonem i stają się poczwarką. Z poczwarki pewnego dnia wychodzi piękny motyl z kolorowymi skrzydłami. Wśród owadów zdarzają się pięknie ubarwione żuki, ale i szare niepozorne muszki owocowe. Co roku uczeni odkrywają wiele nowych gatunków owadów. Znamy ich już ponad milion!
Pajęczaki.Wszyscy boją się pająków i skorpionów! Budzą nasz strach, bo są jadowite, mają wiele nóg i szybko się ruszają. Nie możemy zapominać, że są pożyteczne, bo żywią się larwami i owadami, które niszczą uprawy roślin. Pająki robią pajęczyny, wysnuwając lepkie nici i łapią w nie owady, którymi się żywią, zabijając je śmiercionośnym jadem. Kleszcze i roztocza to też pajęczaki. Roztocza wyrządzają nam duże szkody, niszcząc rośliny uprawne. Kleszcze są bardzo niebezpieczne dla zwierząt i ludzi, ponieważ wgryzają się w skórę, wypijając krew i przenoszą groźne zarazki.
Ciało stawonogów jest segmentowane, na każdym segmencie występują odnóża członowane ze stawami łączącymi poszczególne człony. Odnóża mogą być przekształcone bądź ulegają rozmaitym modyfikacjom, np. odnóża głowowe mogą być narządami gębowymi o budowie przystosowanej do pobierania określonego pożywienia lub narządami zmysłów. Pozostałe odnóża mogą pełnić rolę narządów ruchu, oddechowych, kopulacyjnych i inne.


Stawonogi są bardzo przydatne w środowisku naturalnym i mają mało minusów. Dla człowieka istnienie stawonogów to z jednej strony wiele problemów, ale są też ich dobre strony. Zacznę jednak od minusów. Przede wszystkim trzeba spojrzeć na choroby wywoływane przez te niby niegroźne bezkręgowce. W tej „dziedzinie” owady biją rekord. Przenoszą drobnoustroje chorobotwórcze, przyczyniając się do rozprzestrzeniania chorób, np.: Tyfus (wesz ludzka), Gorączka Q (pluskwa domowa), Malaria (komar widliszek), Śpiączka afrykańska (mucha tse-tse). Warto wspomnieć również o tym, że dużo osób jest uczulonych na jad pszczół i os.


skorupiaki: rozwielitka, oczlik, pąkla bałtycka, kryl, krewetka, rak rzeczny, rak stawowy, homary, langusta

tchawkowce- Owady

-chrząszcze: biedronka, stonka, żuk gnojarz, biegacz, chrabąszcz,
1 1 1