Odpowiedzi

2015-07-03T12:52:59+02:00
Kampinoski Park Narodowy-łoś-1959 leży w Kotlinie Warszawskiej na Nizinie Mazowieckiej,cała powierzchnia parku wynosi 38544ha,co znaczy że jest drugim parkiem pod względem wielkości.Niezwykle charakterystyczną cechą dla krajobrazu jest jego pasowy,równoleżnikowy układ.Znajdują się tam pasy piaszczystych wałów wydmowych porośnięty lasami,pas łąk,bagien i turzycowisk,taras zalewowy Wisły,są też pokłady torfu niskiego.Same lasy zajmują 75procent powierzchni,osobliwością tego parku jest brzoza czarna,występuje tu 25gat. wątrobowców,120 gat.mchów,150 gat. porostów,13 gat. nietoperzy,200gat.ptaków-z których najcenniejsze to ;orlik krzykliwy,żuraw,myszołów,bocian czarny,płazów mamy tam 13gat.-żaba trawna,kumak nizinny,ropucha paskówka,8 gat.gadów zaskroniec,gniewosz plamisty,najbardziej liczne są tu owady prawie 2030 gat.
Biebrzański Park Narodowy-batalion-1993 powstał w celu ochrony niezwykle wartościowych,unikatowych w skali Europy terenów bagiennych.
Osobliwości :
-rośliny pochodzenia borealnego i relikty glacjalne.
- najważniejsze to obszar lęgowy dla ptaków związanych ze środowiskiem bagiennym
-starorzecze i naturalne koryto Biebrzy
-20 gat storczyków.
-liczne zwierzęta
Szczególną ochroną objęto tereny bagienne i bogaty świat ptaków.

Poleski Park Narodowy;
Park jest typu pojeziernego jego symbolem jest żuraw. Powstał w 1990r. a jego obszar wynosi 9762ha w tym 4780ha zajmują lasy,a wody i nieużytki 2090ha. Park ten znajduję się w zachodniej części Polesia.Geologicznie jest to obszar strefy kontaktowej dwóch wielkich jednostek strukturalnych Europy;Niżu Środkowoeuropejskiego i Niżu Wschodniobałtyckiego. Park powstał dla ochrony osobliwości pięknych jezior,bagien i torfowisk. Świat flory reprezentowany jest przez brzozę niską,wierzbę lapońską i borówkolistną oraz turzycę strunową i bagienną,gnidosza królewskiego,rosiczkę długolistną i kosaćca syberyjskiego. Szczególnej ochronie podlegają;płucnica islandzka,smardz wyniosły,szmaciak gałęzisty, pruchawica olbrzymia,wawrzynek wilczełyko,aldrowanda pęcherzykowata,rosiczki i 4 gatunki widłaków. W parku żyją bóbr,sarny,dziki,piżmaki,karczowniki ziemnowodne i wiele innych gatunków fauny. Park ma liczne  ścieżki dydaktyczne,zabytki,stary cmentarz prawosławny oraz liczne chałupy kryte strzechą.