Odpowiedzi

2010-03-23T17:42:51+01:00
MSZAKI nie posiadają wyspecjalizowanych tkanek przewodzących. Na pierwszy rzut oka są roślinami niepozornymi, jednak odgrywają one olbrzymią rolę w przyrodzie. Są pionierami - zasiedlają tereny, które nie nadają się do życia dla innych roślin, przygotowując dla nich podłoże. Tworząc mszyste darnie zapobiegają erozji gleby i magazynują wodę, co po obfitych opadach zabezpiecza przed zbyt szybkim spływaniem do rzek, a w konsekwencji powodziom. Dostarczają one także pożywienia wielu zwierzętom. Torfowce posiadają duże, martwe, puste komórki umiejscowione w "listkach", w których gromadzą wodę. Ich łodygi posiadają zdolność nieograniczonego wzrostu, a rośnie tylko ich część wierzchołkowa - dolna zamiera. Ta ich właściowość przyczynia się do tworzenia torfu - masy rozłożonych części roślin nasyconych różnymi związkami organicznymi i mineralnymi, który jest wykorzystywany w ogrodnictwie, do wyrobu tektury i w lecznictwie (kąpiele borowinowe). Rozdrobniony torfowiec dodany do piaszczystej gleby zwiększa jej zdolność do pochłaniania i zatrzymywania wody. W niektórych krajach suszony torfowiec jest używany jako paliwo.

Liczę na najjj ;dd !

;]
2 3 2
2010-03-23T17:49:38+01:00
Znaczenie mszaków:
-regulują bilans wodny wielu zbiorowisk roślinnych, na przykład poprzez zmniejszenie parowania i ograniczenie dopływu wody z danego terenu.
-chronią glebę przed wysychaniem i erozją
- są organizmami pionierskimi- zasiedlają na wyjątkowo ubogich podłożach, np. piaski, skały i biorą udział w tworzeniu warstwy gleby
- rozlegle torfowiska wplywają na mikroklimat (zwiększają wilgotnosc powietrza)

dla człowieka:
- w ogrodnictwie (ziemia kwiatowa)
- praparaty medyczne
- kąpiele lecznicze
-dawniej: wysuszony torf służył jako material opalowy i podsciółka w hodowli zwierząt
2 2 2