Odpowiedzi

2010-03-23T18:33:42+01:00
Pieśń jako hymn pochwalny.
- pochwała stworzenia świata
-poetycki obraz Boga
* Pan świata
* architekt
* artysta
-adresatem jest Bóg
-zadanie człowieka - podziwianie, wychwalanie, wysławianie Boga.
To jest moja notatka z lekcji i jest na pewno dobrze bo pani nam ją dyktowała.
5 3 5
2010-03-23T18:35:41+01:00
Podmiotem lirycznym w utworze Jana Kochanowskiego sa ludzie wierzący. wypowiadają się w imieniu wszystkich chrześcijan. kierują swoje słowa do Boga.
tematem wypowiedzi podmiotu lirycznego jest wdzięcznośc ludzi za to co Bóg stworzył. za to że sa pory roku id. lecz ci chrześcijanie nie wiedzą jak się mu odwdzięczyć.
utwór jana kochanowskiego jest stroficzny, rymuje się i jest sylabiczny. ,,hymn" wyraża pochwałe świata który stworzył pa bóg. świat ten jest uporządkowany, harmonijny i piękny

środki stylistyczne:
-epitety: np. nieśmiertelny panie, nocna rosa
-apostrofy: bezpośredni zwrpt do kogoś lub czegos; nawiązanie kontaktu np. czego chcesz od nas Panie
-metafory(przenośnie) np. wino jesień i jabłka dawa. tyś fundament założył
3 5 3
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-23T18:36:04+01:00
Piesn rozpoczyna sie apostrofa kierowana do Boga, w ktorej podmiot liryczny wyraza wdziecznosc na hojne dary , ktorymi Pan obdarza ludzkosc. Postac mowiaca wypowiada sie w 1 os. l.mn , czyli w imieniu wszystkich wierzacych. Twierdzi , ze wszystko na ziemi nalezy do Boga, wiec tylko milosc moze byc dowodem wdziecznosci ze strony czlowieka.
W kolejnych zwrotkach podmiot liryczny podkresla wielkosc Boga jako stworzyciela swiata na ktorym nic nie dzieje sie bez woli Boga.W ostatayniej strofie postac mowiaca oddaje poklon i uwielbienie niesmiertelnemu Panu. Zapewnia o swoim przekonaniu , ze " laska i dobr oc Boga niegdy nie ustanie ". Rownoczesnie prosi Boga o nieustanna opieke.

:)...
10 4 10