Odpowiedzi

2010-03-24T01:51:13+01:00
Walory przyrodnicze Grecji
Cała Grecja zarwno jej część lądowa, jak i liczne wyspy pozostaje w zaleznści od Morza śródziemnego, którego basen jest kolebką naszej europejskiej kultury, tak silnie powiązanej z warunkami geograficznymi, w jakich przyszło się jej rozwijać. Zazwyczaj wyobrażamy sobie Grecję jako krainę pełną słońca, pomarańczowych drzewek, zalesionych pagórków, złocistych plaż nad brzegiem ciepłego i przyjaznego morza. I rzeczywiście napotkamy tutaj miejsca w pełni odpowiadajace podobnym opisom, lecz przeciez Grecja ma takze wiele innych oblicz, które z pewnością odkryjecie Państwo podczas tych wakacji. Hellada jest bowiem przede wszystkim krajem wielkich kontrastów, widocznych na każdym kroku. Zjawisko to uwidacznia się nie tylko w zmiennym i różnorodnym krajobrazie, lecz dotyczy takze zależności klimatycznych, a nawet budowy geologicznej. Prócz tego warto zwrócić uwagę na znaczne różnice występujące między nowoczesną i szybko rozwijającą się aglomeracją miejską a spokojną, grecką wsią, która zachowując odporność na wszelkie nowinki wciąż pozostaje ostoją tradycji. Choć Grecja należy do panstw wysoko rozwiniętych pod względem nowoczesnej cywilizacji, napotkamy tu także obszary, które wciąż pozostają pod władzą natury. Z drugiej strony w wielu miejscach tego kraju pierwotna szata roślinna uległa daleko idacemu przekształceniu pod wpływem gospodarki człowieka. Nie należy się jednak temu dziwić; osadnictwo rozwija się tutaj już od czasów paleolitu. Tutejsze powietrze ma w sobie coś niezwykłego; przesycone jest bowiem niezwykłym aromatem, wydobywanym przez słońce z tysiecy gatunków wonnych roślin i kwiatów. O ile bowiem od dołu grecki krajobraz zdominowany jest przez cieple fale morskie, o tyle od góry jego jakość wyznacza niezwykle swiatło - czyste i niezwykle intensywne, wydobywające kazdy szczegół z poszczególnych elementów przyrody i architektury. Grecja jest niezwykłą krainą, w której krajobraz i warunki przyrodnicze splatają sie z pozostałościami architektury starożytnej. Ruiny budynków poświeconych niegdys Zeusowi czy Dianie wyrastają tutaj pośród oliwnych gajów, wznoszą się na niewielkich pagórkach i wyglądają tak, jak gdyby stanowiły element przyrody. Trzeba więc zgodzić się z faktem, ze natura i historia stanowia tutaj nierozerwalną całość, która formuje się od przeszło 4 tysięcy lat. Stanowi to o niezwykłej atrakcyjności tej krainy.

b) Rzym Wenecja

Rzym to stolica Włoch, typowego kraju śródziemnomorskiego, który charakteryzuje się zróżnicowanym krajobrazem (piaszczyste plaże, klifowe wybrzeża, góry, niziny, wulkany, lasy oraz gaje oliwne i cytrusowe).
W Rzymie jest podobno 80 000 zabytków. Jeden dzień to na pewno za mało, żeby poznać choć część z nich.
Każdy Polak zacznie zwiedzanie od Watykanu – stolicy papieskiej. Będąc na Placu Świętego Piotra i czekając aż pojawi się Papież – trzeba mieć dużo szczęścia. Jak wiemy możemy odwiedzić również grób Jana Pawła II. Będąc w Watykanie warto zwiedzić Muzea Watykańskie i Kaplicę Sykstyńską, zobaczyć freski Michała Anioła, Rafaella i Botticcellego czy wejść na kopułę zaprojektowaną przez Michała Anioła. Ze względów filmowych chociażby większość z nas chce zobaczyć Koloseum. Niewiele zostało z tej pięknej budowli. Ani wojny, ani też wpływ czasu nie dokonały tu tylu zniszczeń co sami Rzymianie, którzy szczególnie w XVI w. traktowali Koloseum jako magazyn budowlany.

wenecja
Warto zapamiętać jeszcze dwie bardzo ważne informacje na temat Wenecji. Otóż miasto to znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na architekturę i specyficzne położenie jak również patronem tego przepięknego ‘daru turystycznego’ Włoch jest święty Marek którego relikwie złożone są w jednym z najpiękniejszych kościołów świata czyli bazylice nazwanej jego imieniem. Będąc w Wenecji warto zwiedzić również Plac św. Marka, Piazzetta di San Marco, pałac Dożów (Palazzo Ducale), most Westchnień (Ponte dei Sospiri), wieża zegarowa (Torre dell'Orologio), Prokuracja (Procuratie Vecchie i Procuratie Nuove), most Rialto, Kanał Grande (Canale Grande), Santa Maria della Salute, Kościół San Giorgio Maggiore, Dzwonnica św. Marka w Wenecji, Palazzo Venier dei Leoni, Ca' Rezzonico, Ca' Pesaro, Palazzo Grassi i wiele wiele innych cudownych miejsc. Jeszcze taka informacja dotycząca transportu. Najlepiej do Wenecji wybrać się samolotem. Naszym lotniskiem docelowym będzie w tym przypadku Marco Polo z którego czy to autobusem czy też pociągiem dostaniemy się do centrum miasta.

37 1 37