Odpowiedzi

2010-03-23T19:23:59+01:00
Wręczano giermkowi rycerzowi miecz i przepasano go pasme i nadawano mu godnosc rycerska
16 3 16
2010-03-23T19:26:25+01:00
Pierwotnie, w wieku IX i X, królowie frankijscy w chwili koronacji otrzymywali broń, podobnie niemiecki król Otton I Wielki w czasie koronacji wziął swój miecz z ołtarza. Jednak w miarę upływu stuleci zaliczenie do grona pełnoprawnych rycerzy – świeckiego zbrojnego ramienia kościoła – wymagało spełnienia coraz większej liczby warunków i coraz bardziej skomplikowanej ceremonii. Najważniejsze warunki to osiągnięcie przez chłopca odpowiedniego wieku i odbycie przezeń należytego stażu w charakterze rycerskiego sługi – giermka. sama ceremonia z początku była bardzo uproszczona, wystarczało uderzenie przez innego rycerza dłonią w kark lub w policzek. Później jednak uroczystości pasowania stawały się często coraz bardziej rozbudowane i wyszukane, choć nigdy nie wytworzył się jakiś sztywno ustalony ceremoniał. Nie było nawet ustalone, kto mógł pasować młodzieńca na rycerza: czasem był to inny rycerz, czasem kapłan. Święto pasowania często urządzano w Zielone Świątki, co – oprócz sprzyjającej wiosennej pogody – miało przywoływać wspomnienie zesłania Ducha Świętego na apostołów, podkreślając mistyczny i religijny aspekt uroczystości.
16 3 16
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-23T19:31:12+01:00
Chłopiec, który chciał zostać rycerzem, musiał przez parę lat być giermkiem. Co do pasowania, rozpoczynało się ono na zamku królewskim w obecności całego dworu.Najczęściej pasowano kilku - kilkunastu giermków. Uroczystość rozpoczynało pojawienie się książęcej pary na zamkowym ganku. Książę podchodził do stojących giermków, przypinał im ostrogi, zakładał pancerze i hełmy, dawał rycerski pas. Potem giermkowie razem z książęcą parą udawali się do kaplicy. Następnie giermkowie składali przysięgi i zostali oficjalnie pasowani. Po zakończeniu tej części ceremonii rycerze pokazywali swoje umiejętności w turnieju. Wygrywał najlepszy, i ten zyskiwał powodzenie wśród dam.

:)
53 4 53
Uroczystość rozpoczynało pojawienie się książęcej pary na zamkowym ganku. Książę podchodził do stojących giermków, przypinał im ostrogi, zakładał pancerze i hełmy, dawał rycerski pas. Potem giermkowie razem z książęcą parą udawali się do kaplicy. Następnie giermkowie składali przysięgi i zostali oficjalnie pasowani.