Odpowiedzi

2010-03-23T21:49:10+01:00
Jeśli chodzi o keratynocyty, tak nazywamy komórki wchodzące w skład naskórka. Różnią się one nieco od siebie- dlatego wyróżniamy pięć warstw naskórka- ale ich główną cechą jest posiadane charakterystycznego białka- cytokeratyny- którą najsilniej wysycone są górne warstwy naskórka (nadaje ona sztywność komórkom)

Komórka mięśnia szkieletowego właściwie nazywana jest włóknem, gdyż może być baaardzo długa. W jej skład wchodzą filamenty aktynowe i miozynowe ułożone na przemian (co tworzy charakterystyczne prążki mięśni szkieletowych). Jest to komórka wielojądrzasta, a jej jądra zepchnięte są na obrzeże (centralne miejsce zajmuje pęczek filamentów)

Dziwne jeśli chodzi o porównanie. Może chodziło o kardiomiocyty? Otóż są to komórki, które budują tylko i jedynie mięsień sercowy. Zawierają po dwa lub jedno jądro położone centralnie. Ułożone są w rozgałęziające się pasma, w których każda sąsiadująca ze sobą komórka oddzielona jest tzw wstawką. Także charakteryzuje je poprzeczne prążkowanie i posiadają pęczki filamentów.

Do wyboru, mam nadzieje że pomogłam :)