Odpowiedzi

2010-03-23T19:41:10+01:00
Liście to bardzo ważny element w budowie rośliny. Właśnie dzięki liściom roślina może przeprowadzać fotosyntezę ,jej główna czynność życiowa. Jest to złożony proces, w którym z wody i dwutlenku węgla, przy udziale światła jest wytwarzana glukoza. Reakcje te przebiegają głównie w liściach, ponieważ ich komórki zawierają chloroplasty-a w nich znajduje się chlorofil,zielony barwnik pochłaniający światło. Aby liście mogły rozpocząć proces fotosyntezy musi wniknąć do nich dwutlenek węgla, co umożliwiają aparaty szparkowe znajdujące się na dolnej stronie liścia umożliwiają one również przepływ innych gazów także tlenu. Powierzchnia liścia jest duża, ciemniejsza barwa górnej strony sprawiają że roślina pochłania więcej substancji potrzebnych do fotosyntezy.
6 5 6
2010-03-23T19:44:22+01:00
Obecność chloroplastów

- Grubość, przezroczystość kutykuli (w budowie liścia widać kompromis między przystosowaniem do fotosyntezy a zabezpieczeniem przed ubytkiem wody)

- Budowa miękiszu asymilacyjnego (duże przestwory między komórkowe, palisady)

- Do 400 aparatów szparkowych na 1mm3 (tamtędy dochodzi CO2 )

- Duża powierzchnia liści w stosunku dl jego objętości

- U hydrofitów (bardzo cienka kutykula, u pływających aparaty szparkowe na wierzchniej skórce liścia) lub kserofitów (gruba kutykula, szparki na dolnej części, ukryte w zagłębiach) budowa wewnętrzna ulega różnym zmianom, umożliwiającym im przeprowadzanie fotosyntezy.

to z książki więc chyba dobrze
6 4 6