Napisz swoją operę
proszę wyjaśnić i opisać podzielić na akty!!!
uwertura libretto akty
ma w nim występować chór duet aria recytatyw tercet scena baletowa finał wstęp instrumentów !!!!!!!!!!!
PLIS JAK NAJSZYBCIEJ BARDZO WYSOKIE WYNAGRODZENIE!!

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-24T02:29:29+01:00
Już służę swoim mózgiem hehe

Tytuł: Królowa Allegra

Obsada:
(po lewej imiona postaci występujących w sztuce, po prawej osoby, które odgrywają te role)
Allegra- np. Ja, czyli Twoje imię i nazwisko
Fetis- np. Józio Kowalczyk
Kaznodzieja Jun-Oi- np. Ludmiła Kubczyk
Iłga- np. Julian Tuwim
Penion- np. Mariusz Godlewski

ponadto Aktorzy, statyści, Mimowie, Soliści, Chór opery narodowej, Orkiestra, Dyrygent, balet

Jest to opera w 3 aktach
Wymyśl imiona i nazwiska dla osób na stanowiskach: Kierownik muzyczny, reżyser, scenograf, Kostiumolog, Ruch sceniczny, Przygotowanie chóru, Reżyser świateł, Asystenci reżysera, Asystent scenografa, Asystent scenografa chóru, Projekcja, Dyrygent, Współpraca muzyczna, Asystent dyrygenta
(pod każdą tą funkcją muszą kryć się nazwiska)

Królowa Allegra - streszczenie
Libretto:
Całość rozpoczyna się mroczną w charakterze, wstępną uwerturą orkiestry na wzór francuskiej- z częściami: szybka, wolna, szybka.
Dramat królowej Allegry jest historią władczyni sprawiedliwej i szanowanej przez poddanych, która przechodzi przez doświadczenie graniczne(spotkanie z Kaznodzieją). W jego wyniku cały zhierarchizowany świat ulega rozprzęgnięciu, rozpadowi i przemianie.
AKT I
Znajdujemy się we wnętrzu zamku królowej. Akcja opery rozpoczyna się w momencie, gdy w kraju rządzonym przez Allegrę pojawia się tajemniczy Kaznodzieja Jun-Oi, który nawołuje lud do oddawania się rozpuście i obżarstwu. Zaniepokojeni doradcy(w postaci chóru) donoszą władczyni o nieznanej postaci, doradzają przepędzenie z kraju bądź uwięzienie dla przykładu. Królowa wzywa do zamku Kanodzieję, daje mu dojść do słowa ku zdumieniu podwładnych, a gdy ten przedstawia swoją filozofię życia i tajemniczą ideę ogólnej ekstazy i swobody, zafascynowana królowa wzywa Fetisa, swojego syna i rozkazuje mu(tu mamy popisowy, wirtuozowski duet matki z synem)by odszedł wraz z Jun-Oi w miasto i wsłuchał się dokładnie w jego słowa, a następnie ocenił czy jego nawoływania zagrażają przyszłości narodu. Posłuszny syn zgadza się i oddala tanecznym krokiem wraz z Penionem (nabliższym przyjacielem, partnerem życiowym) oraz Jun-Oi w miasto.
AKT II
Rozpoczyna się sceną baletu imitującą ruch w mieście, ludzi pracujących, nasłuchujących, plotkujących. W całym tym tłumie przewija się trójka bohaterów z Kaznodzieją na czele, gdy docierają oni do centrum miasta, ruch sceniczny ulega stagnacji, a Jun-Oi zaczyna swoją fascynującą przemowę do coraz potężniejszego tłumu. Początkowo milczący książę ulega wpływowi Jun-Oi i chwilę później we trójkę w postaci arii da capo na 3 głosy w stylu bel canto, z popisowym 'a' czterokreślnym księcia w momencie kulminacyjnym przemowy, nawołują do rozpusty, ekstazy i nieprzyzwoitego zachowywania się na co dzień. Mieszkańcy zachęceni przemianą księcia ochoczo zgadzają się na negliż, dewastację, wyuzdanie, niehamowanie swych żądz oraz brak umiaru w jedzeniu i piciu- ogólnie następuje degradacja społeczeństwa. Akt kończy się totalnym chaosem w stylu Sodomy i Gomory.
AKT III
Królowa Allegra na wieść o tym jak sprawa się rozwinęła wpada początkowo w rozpacz nad słabością charakteru swego syna i wiernych dotąd poddanych(wyraża te uczucia w recytatywie accompagnato), następnie rozpacz wypiera furia. Wzywa swego męża Iłgę dotąd wypowiadającego się wraz z chórem doradców i wyznaje mu swe plany- zamierza zorganizować pochód wojska i liczne demonstracje władzy, pragnie przywrócić porządek twardą ręką. W całym tym wyznaniu przyznaje, iż potrzebne jest jej wsparcie i bezwzględne poparcie Iłgi, gdyż podczas zamieszek może ucierpieć ich syn. Rodzice lamentują w arii i wspominają szczęśliwe, zamierzchłe już czasy spokoju rodzinnego i państwowego. Allegra szuka pocieszenia w rękach króla, na myśl o śmierci Fetisa paraliżuje ją strach. Sytuacja z godziny na godzinę się pogarsza. Iłga niezłomnie wspiera żonę, gdy ta wydaje rozkaz bezwzględnego natarcia i uspokojenia ekstatycznych tłumów. Wojsko wyrusza w miasto.
W finale Fetis wraz z Penionem i Kaznodzieją wkraczają do zamku niezauważeni wśród ogólnego rozgardiaszu, dostają się do wieży, z której obserwują przebieg walki Allegra i Iłga. Po krótkiej sprzeczce otępiały Fetis wypycha matkę przez okno,a jego kochanek dokonuje mordu na królu, Jun-Oi przygląda się wszystkiemu, gdy nagle kieruje twarz do publiki i przez śmiech śpiewa, iż 'tamten świat umarł, dotrę jam i do was, ażli czterdzieści i cztery i wszystkie Allegry świata nie pomogą. mord na niewinności wam pisany jest'. Wtedy rozlega się huk w postaci 4 gongów. Kurtyna opada.

Daj znać jaka ocena będzie :-) lepszego nic nie wymyślę o tej godzinie, proszę Cię bardzo!
1 5 1