Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-23T20:43:41+01:00
1. Santiago był człowiekiem niesamowicie opanowanym. Pomimo podeszłego wieku i pewnych problemów zdrowotnych nie załamał się ani na chwilę. Niesamowita charyzma i chęć walki. Dla niego nie istniało poddać się. Podczas walki z rybą przeżywał euforię, że w końcu los się odwrócił, choć i nutka stresu przewinęła się podczas tej zażartej potyczki. Jednak mimo wszystko stary rybak zaparł się, że pokona marlina i nie miał zamiaru zrezygnować ze swojego trofeum. Jego wręcz nienaturalny upór doprowadził, iż Santiago sprostał wyzwaniu i wygrał nie tylko z ryba, ale i z samym sobą, ze swoim podeszłym wiekiem i problemami natury zdrowotnej.

2. W zasadzie Santiago jednocześnie poniósł klęskę i odniósł zwycięstwo. Poniósł klęskę w kwestii ryby, gdyż rekiny pożarły jego łup i na pocieszenie został mu sam szkielet. Jednak w sferze moralnej i duchowej stary rybak odniósł całkowite zwycięstwo. Jego upór był wręcz ponad wyobraźnię osoby w jego wieku. Powiedział, że w końcu pokona marlina i słowa dotrzymał. W jego przypadku walka z samym sobą okazała się ukojeniem dla ducha i powrotem dobrego imienia i szacunku dla Santiago. Mimo iż każdy podważał jego możliwości on nie sugerował się zdaniem innym, stąd jest świetnym przykładem dla młodych ludzi, jak sukcesywnie dążyć do celu.

3.Symboliczna wymowa? Niedouczona osoba powie:"Cóż to za książka, skoro jakiś niedołęga przez cały czas łowi jedną rybę". Jest to stwierdzenie bardzo błędne. Ryba była tylko punktem zaczepienia. Najważniejsze odbywało się w sferze duchowej Santiago. Hemingway ukazał do czego człowiek jest zdolny, gdy chce zdobyć upragniony cel, jak nadludzki wysiłek potrafi wykonać i jak wiele może znieść. Wydawałoby się, że to błahy motyw, ale spójrzmy na siebie. Czy ktokolwiek z nas byłby w stanie dać radę takiemu wyzwaniu? Z pewnością nie było by takowych wielu, o ile znalazłby się jakikolwiek. Stąd musimy podczas interpretacji tego typu utworów zawsze sięgać głębiej.


Tekst w pełni napisany przeze mnie na potrzeby tego zadania. Mam nadzieję, iż uszanujesz mój wysiłek. Pozdrawiam, coa.
3 5 3