Odpowiedzi

2010-03-23T20:45:57+01:00
1. Wszystkie przedstawione w powieści fakty zostały potwierdzone przez historyków.
2. Dokładna lokalizacja w czasie i przestrzeni:
*wędrówka po Warszawie- ulice, domy, miejsca, ukonkretniają wydarzenia fabularne.

Czas:
*czerwiec 1939- przed redakcja
*wrzesień 1939- "W burzy i we mgle"
* wiosna 1941 - "W służbie małego sabotażu.
*listopad 1942- "Dywersja"
*22 marca 1943 -"Pod arsenałem"
*maj 1943 - "Celestynów"

Wszystkie postaci pierwszoplanowe i drugoplanowe są autentyczne, noszą prawdziwe nazwiska i pseudonimy konspiracyjne.
Kamiński czerpał wiele informacji dodatkowych z pamiętnika Tadeusza Zawadzkiego czyli Zośki.
Tytuł utworu nawiązuje do wiersza Juliusza Słowackiego "Testament mój".

Przydatne do Opisów postaci:
Alek.
1. Aleksy Dawidowski urodzony 3 listopada 1920 zmarł 30 marca 1943 od rany postrzałowej, należał do organizacji Wawer. Wychowany w dobrej rodzinie, dobre warunki, zaangażowanie rodzinne, ojciec Alka był dyrektorem fabryki. Wysoki, szczupły, o niebieskich oczach, ciągle się uśmiechał, jasne włosy, mówił szybko, przy byle okazji wpadał w zachwyt. wymachiwał rękoma podczas rozmowy, zawsze się spieszył. Potrafił zachować zimną krew, opanowanie (np. przygoda z siekierką) Posiadał naturalną cechę koleżeńskiego przywództwa, przyciągał do siebie kolegów, odważny, skłonny do czynów przekraczających wyobrażenie i możliwości dobrego człowieka, niespokojny ducha, spragniony niecodzienności, nadzwyczajności, szaleństw, bezpośredni, uczynny, przesiąknięty optymizmem. Zainteresowania: wielbiciel kina, kochał przyrodę, maturę zdał jako średniak, był w niej najlepszy z matematyki.
Był silnie przywiązany do matki, nowych ludzi witał z uśmiechem. Przyciągał ludzi/kolegów swoim dobrym charakterem i charyzmą.
*...własna opinia...*

Zośka.
1. Tadeusz Zawadzki urodzony 24 stycznia 1921, a zmarł 20 sierpnia 1943, jego ojciec był profesorem, miał siostrę. Został obdarzony Viritti Milltary.
Obdarzony dziewczęcą urodą, delikatną cerą, delikatnymi rysami, jasnoniebieskim spojrzeniem, złocistymi włosami. Zawsze ubrany zgodnie z modą, czysto i elegancko.
Urodzony przywódca, o wyjątkowych zdolnościach, wybitnej inteligencji, teoretycznej i praktycznej, charyzmatyczny, uparty w sposób drażniący, był niemal zawsze zwycięzcą, ambitny, nie rozkazywał, nie żądał, nie narzucał swojej woli. Był pierwszym komendantem GS na terenie stolicy, podporucznikiem AK. Nie przepracowywał się. Uczył się na czwórkach. Wyróżniał się w strzelnictwie, hokeju i tenisie.

Rudy.
1. Jan Bytnar urodzony 6 maja 1921, zmarł 30 marca 1943, na skutek skatowania przez Gestapo, członek podziemnej organizacji Wawer. Miał piegowatą twarz, rudawe włosy, jego oczy i czoło odzwierciedlało wybitną inteligencję. Nie miał talentu kulinarskiego, ale mial duza wszechstronna skale talentow. Był kreatywny. Z czasem został "kucharzem" Buków, dowódca plutonu GS. Stosunek do innych ludzi: Rudy był raczej pomocny dla innych. Swoich kolegów traktował z szacunkiem.