Odpowiedzi

2010-03-23T21:03:14+01:00
Rok zbudowania: 1983
Projektant: Jerzy Jarnuszkiewicz
Lokalizacja: ul. Podwale, przy Murach Obronnych, pomiędzy ul. Wąski Dunaj i Szeroki Dunaj

Powstanie Warszawskie w 1944 roku jest powszechnie uważane za jedno z najważniejszych wydarzeń w historii miasta. Pomnik Małego Powstańca upamiętnia jego najmłodszych uczestników. Warto zauważyć, że naprawdę niewielu młodych Powstańców było wtedy tak dobrze uzbrojonych jak ten przedstawiony na pomniku.

Monument znajduje się przy Podwalu, koło murów miejskich. Został wykonany przez Jerzego Jarnuszkiewicza według modelu z 1946 roku. Jego odsłonięcie miało miejsce 1 października 1983 roku, autor ofiarował go warszawskim harcerzom.
albo


To wzruszający pomnik, który jest hołdem dla najmłodszych uczestników powstania warszawskiego. Stoi przy murach warszawskiej starówki, na resztkach baszty obronnej. Przedstawia on żołnierza-dziecko i upamiętnia on bohaterską walkę warszawiaków podczas Powstania Warszawskiego. Pomnik zaprojektował Jerzy Jamuszkiewicz w 1946 roku, jego uroczyste odsłonięcie nastąpiło 1 października 1983 roku. Autor ofiarował go warszawskim harcerzom. Informacje za Kesz to małe pudełko uprasza się o wydobywanie go z "całością" i obchodzenie raczej delikatnie. Dostępny tylko nocą, uwaga na taksówkarzy i na pub obok! niedokładność +-5m
1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-23T21:04:57+01:00
Rzeźba pt. ,, Pomnik małego powstańca '' została zaprojektowana i wykonana przez Jerzego Jarnuszkiewicza. Owe dzieło jest odlane z brązu.
Rzeźba przedstawia małego chłopca ubranego w za duży mundur i buty. Trzyma on ciężki, wielki karabin. Hełm jest wielkich rozmiarów i opada na twarz dziecka. Z biało-czerwonej flagi na nakryciu głowy chłopca można wywnioskować, że jest to mały polski żołnierz. Jego twarz wyraża smutek i przygnębienie.
Ta rzeźba wywołuje ponury i nostalgiczny nastrój, ponieważ widząc to dzieło, uświadamiamy sobie, że tak małe dzieci walczyły podczas wojny. Nie każdy dorosły człowiek potrafi oddać życie za wolność narodu.