Odpowiedzi

2010-03-23T21:17:15+01:00
W dawnej Europie, zróżnicowanej narodowościowo i wierzeniowo, przyjęcie przez daną narodowość chrześcijaństwa było początkiem nowej cywilizacji i jej państwowości. Chrześcijaństwo przedstawiało świat uporządkowany, rządzony racjonalnymi prawami, które człowiek miał poznawać. W tej wizji rzeczywistości człowiek miał określone miejsce i jasny cel - zbawienie.

Europa dzięki ewangelizacji oraz działalności Kościoła katolickiego poznała starożytną i średniowieczną mądrość, wprowadzała ład moralny w życie jednostkowe i społeczne, a także poszanowanie godności każdego człowieka.

Kościół katolicki przyczynił się do rozwoju duchowości ludów Europy, do powstania pięknego kultu religijnego, do rozwoju śpiewu, muzyki, sztuk pięknych, architektury, literatury, filozofii, szkolnictwa, do postępu gospodarczego.
Europa ma korzenie chrześcijańskie, co widać w kulturze poszczególnych narodów. Kultura Zachodu osadzona na wartościach chrześcijańskich jest siłą jednoczącą kraje europejskie.

Każdy obywatel, Europejczyk, powinien znać swoją tożsamość, swoją przeszłość, kulturę i historię swojego narodu. Musimy pamiętać, że przywiązanie do Kościoła katolickiego, do naszej kultury i tradycji, pozwoliło narodowi polskiemu przetrwać najtrudniejsze okresy w historii i odzyskać upragnioną wolność.

Głoszenie Ewangelii zmieniało Europę, miało wpływ na naszą Ojczyznę, nasze rodziny, na każdego z nas. Nie możemy zapominać o fundamencie, o chrześcijańskich korzeniach kultury europejskiej, o wartościach mających ogólnoludzki charakter i o wychowywaniu młodego pokolenia do uniwersalnych wartości, ale bez historycznych przekłamań.
5 4 5