Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-24T12:34:47+01:00
Wybierz sobie tą którą będziesz chciała:)


1 Przekładnia zębata, przekładnia utworzona ze współpracujących ze sobą kół zębatych. Przekładnie zębate dzielą się na czołowe i śrubowe. Wśród przekładni zębatych czołowych rozróżnia się: walcowe - równoległe (proste, śrubowe, strzałkowe i daszkowe) oraz stożkowe - kątowe (proste, śrubowe i łukowe).

Wśród przekładni zębatych śrubowych rozróżnia się hiperboloidalne (walcowe i stożkowe - hipoidalne) oraz ślimakowe (walcowe i globoidalne). Przekładnie zębate są najczęściej stosowanymi przekładniami w budowie maszyn.


2 Równia pochyła – jedna z maszyn prostych. Urządzenia, których działanie oparte jest na równi, były używane przez ludzkość od zarania dziejów. Przykładem równi jest dowolna płaska pochylnia.

Równia to płaska powierzchnia nachylona do poziomu pod pewnym kątem. Wyznaczanie parametrów ruchu ciała po tej powierzchni (przede wszystkim wyznaczenie przyspieszenia) nazywane jest zagadnieniem równi.3 Dźwignia — jedna z maszyn prostych, których zadaniem jest uzyskanie działania większej siły przez zastosowanie siły mniejszej. Zbudowana jest ze sztywnej belki zawieszonej na osi. Dźwignia wchodzi w skład wielu mechanizmów, które również często nazywane są w skrócie dźwignią (np. dźwignia zmiany biegów, dźwignia hamulca, dźwignia wycieraczek, dźwignia przerzutki). W zależności od położenia osi względem działających sił rozróżnia się dźwignię dwustronną i jednostronną.
2 3 2