Odpowiedzi

2010-03-26T15:59:08+01:00
Epoka: ROMANTYZM. swoją sytuację emigranta przedstawił Słowacki w hymnie "Smutno mi, Boże". Podmiot liryczny wyraża się w pełnych ciepła słowach o utraconej ojczyźnie. Mimo że roztacza się przed nim piękny krajobraz morski: "przede mną gasisz w lazurowej wodzie gwiazdę ognistą", poeta przed swoimi oczyma ciągle widzi piękno polskiej ziemi, stałe jej elementy, chociażby przelatujące bociany.
Poeta będzie zawsze "sto mil od brzegu i sto mil przed brzegiem". Rozumie zatem, że powrót do ojczyzny jest niemożliwy, uwikłany został w historię i nie ma już dla niego ratunku. Znamienne jest dla romantyków to, iż w swojej twórczości będą zawsze podróżować w czasie, będzie to ciągły ruch, powrót do przeszłości.

Epoka: POZYTYWIZM tułaczka Skawińskiego- bohatera Latarnika Henryka Sienkiewicza. Bohater jest starym człowiekiem, który obejmuje posadę latarnika w nadmorskim miasteczku Aspinwall. Ma za sobą burzliwe życie. Brał udział w powstaniu listopadowym, później walczył wszędzie, gdzie walczono o wolność: w Hiszpanii, we Francji, na Węgrzech, w Stanach Zjednoczonych. Człowiek ten jest skazany na samotność, gdziekolwiek by nie próbował osiąść, prześladuje go pech. Wszystko, czym się zajmował od momentu rozpoczęcia tułaczki, obracało się w niwecz, bowiem tak naprawdę przez ten cały czas próbował zagłuszyć w sobie żal i smutek z powodu utraconej ojczyzny. Zdał sobie sprawę z tego w momencie, kiedy wydawać by się mogło, że ojczyzna wcale go już nie interesuje. W tym właśnie momencie otrzymuje paczkę, w której prócz zwykłej dostawy żywności otrzymuje książki. Wśród nich znajduje się "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza. Skawiński tak bardzo pochłonęła lektura Mickiewiczowskiej epopei, że zapomniał zapalić latarni, co stało się przyczyną utraty spokojnej pracy na starość.