Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-24T16:07:50+01:00
Charakterystyka Manolina:
Przedstawienie postaci: Manolin to kilkunastoletni chłopak, mieszkający w tej samej wiosce, co Santiago. Ma rodzinę, uczy sie zawodu poprzez praktykowanie na łodziach bardziej doświadczonych rybaków. Od pewnego czasu pracował ze starym, ale rodzice zażądali od niego, żeby się przeniósł na jakąś bardziej szczęśliwą łódź.
Cechy psychiczne i duchowne: Chłopiec jest spokojny i łagodny. Santiago jest jego największym przyjacielem, a Manolin potrafi dotrzymać wierności w przyjaźni. Dlatego nie opuszcza starego w chwilach niepowodzeń, odwiedza go, rozmawia, przynosi jedzenie, dostarcza przynęty na połów. W tych czynnościach ujawnia się wielka odpowiedzialność za przyjaciela,która może nawet dziwić u osoby tak młodej jak Manolin. Jest troskliwy, opiekuńczy być może dlatego, że warunki w jakich żyje zmuszają go do wcześniejszej dojrzałości w porównaniu z rówieśnikami.
Pomocnik Santiago okazuje przy tym swojemu mistrzowi szacunek, nie spoufala się z nim ani nie daje mu do zrozumienia, że wyświadcza mu łaskę. Wynika to z delikatności chłopca. Manolin zna tyle starego, że wie jak bardzo jest dumny i w żaden sposób nie chce urazić jego godności. Dzięki swojemu sprytowi i inteligencji wynajduje takie sposoby pomagania Santiago, żeby nie poczuł się jego dłużnikiem.
W ten sposób wychodzi na jaw jeszcze jedna cecha młodego rybaka: jego wielkoduszność i hojność.
Ocena postaci: Można powiedzieć, że Manolin uczył się od starego rybaka nie tylko łowienia ryb, ale i postępowania w życiu. Przebywanie z Santiago sprawia, że wyrasta on na wspaniałego, szlachetnego człowieka, podobnego do swojego mistrza.
48 4 48